Xiaomi mi 10 ultra
Mi 10 Ultra-specifikationerne er 120X zoom, 120 Hz skærm, 120W opladning.
Xiaomi Mi 10 Ultra Nøglespecifikationer
- OIS support Høj opdateringshastighed Trådløs opladning HyperCharge
- Ingen SD-kortplads Ingen hovedtelefonstik Ikke vandtæt
Xiaomi Mi 10 Ultra Full Specifikationer
Generelle Specifikationer
LAUNCH
| Mærke | Xiaomi |
| Annonceret | 2020, 11. august |
| Codename | cas |
| Model nummer | M2007J1SC |
| Slip Dato | 2020, 16. august |
| Udpris | Om 650 EUR |
DISPLAY
| Type | OLED |
| Aspect Ratio og PPI | 19.5:9 forhold - 386 ppi tæthed |
| Størrelse | 6.67 tommer, 109.2 cm2 (~ 89.5% forhold mellem skærm og krop) |
| Opdateringshastighed | 120 Hz |
| Løsning | 1080 x 2340 pixels |
| Maksimal lysstyrke (nit) | 800 nit |
| Beskyttelse | Corning Gorilla Glass 5 |
| Funktionalitet | HDR10 + 120Hz opdateringshastighed |
BODY
| Farver |
Sort Sølv Gennemsigtig udgave |
| Mål | 162.4 • 75.1 • 9.5 mm (6.39 • 2.96 • 0.37 in) |
| Vægt | 221.8 gr (7.83 oz) |
| Materiale | Glas foran (Gorilla Glass 5), glas bagpå (Gorilla Glass 6), aluminiumsramme |
| Certificering | |
| Vandtæthed | Ingen |
| Sensorer | Fingeraftryk (under display, optisk), accelerometer, gyro, nærhed, kompas, barometer |
| 3.5mm Jack | Ingen |
| NFC | Ja |
| Infrarød | Ja |
| USB-type | 2.0, Type-C 1.0 reversibelt stik, USB On-the-Go |
| Cooling System | Ja |
| HDMI | |
| Højttaler Loudness (dB) |
Netværk
Frekvenser
| Teknologier | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 2G-bånd | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (kun dual-SIM-model) |
| 3G-bånd | HSDPA - 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G-bånd | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 34, 38, 39, 40, 41 - Kina |
| 5G-bånd | 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA - Kina |
| TD-SCDMA | |
| Navigation | Ja, med dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Netværkshastighed | HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
Andre
| SIM-korttype | Enkelt SIM (Nano-SIM) eller Dual SIM (Nano-SIM, dobbelt standby) |
| Antal SIM-område | 2 SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac / 6, dobbeltbånd, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Volta | Ja |
| FM-radio | Ingen |
SAR-VÆRDIFCC-grænsen er 1.6 W/kg målt i et volumen på 1 gram væv.
| Body SAR (AB) | |
| Head SAR (AB) | |
| Body SAR (ABD) | |
| Head SAR (ABD) | |
Ydeevne
PLATFORM
| chipset | Qualcomm Snapdragon 865 (SM8250) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Bits | |
| kerner | 8 Core Core |
| Processteknologi | 7 nm + |
| GPU | Adreno 650 |
| GPU-kerner | |
| GPU frekvens | |
| Android Version | Android 12, MIUI 13 |
| Play butik |
MEMORY
| RAM kapacitet | 8 GB / 12 GB / 16 GB RAM |
| RAM Type | |
| Opbevaring | 128GB / 256GB / 512GB ROM |
| SD Card Slot | Ingen |
PERFORMANCESCORES
Antutu Score |
589.000
• Antutu v8
|
Batteri
| Kapacitet | 4500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Quick Charge teknologi | |
| Opladningshastighed | 120W |
| Videoafspilningstid | |
| Hurtig opladning | 120W |
| Trådløs opladning | Ja |
| Omvendt opladning | Ja |
Kamera
HOVEDKAMERA Følgende funktioner kan variere med softwareopdateringen.
Første kamera
| Løsning | 48 MP |
| Sensor | Omnivision OV48C |
| Aperture | f / 1.9 |
| Pixel Size | 1.2μm |
| Sensorstørrelse | 1 / 1.32 " |
| Optisk zoom | |
| Linse | 25 mm (bred) |
| Ekstra | PDAF, OIS |
Andet kamera
| Løsning | 48 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f / 4.1 |
| Pixel Size | 0.8μm |
| Sensorstørrelse | 1 / 2.0 " |
| Optisk zoom | 5x optisk zoom 120x hybrid zoom |
| Linse | 120 mm (periskop telefoto) |
| Ekstra | PDAF, OIS |
Tredje kamera
| Løsning | 12 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f / 2.0 |
| Pixel Size | 1.4μm |
| Sensorstørrelse | 1 / 2.55 " |
| Optisk zoom | 2x optisk zoom |
| Linse | 50 mm (telefoto) |
| Ekstra | Dual Pixel PDAF |
Fjerde kamera
| Løsning | 20 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f / 2.2 |
| Pixel Size | 1.0μm |
| Sensorstørrelse | 1 / 2.8 " |
| Optisk zoom | |
| Linse | 128?, 12 mm (ultrabred) |
| Ekstra | PDAF |
| billedopløsning | 48 megapixel |
| Videoopløsning og FPS | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@30/120/240/960fps |
| Optisk stabilisering (OIS) | Ja |
| Elektronisk stabilisering (EIS) | Ja |
| Slow Motion-video | Ja, 960 fps |
| Funktionalitet | Dobbelt-LED dobbeltfarvet flash, HDR, panorama |
DxOMark-score
| Mobilscore (bag) |
130
Mobil
Foto
Video
|
| Selfiescore |
sELF
Foto
Video
|
SELFIE-KAMERA
Første kamera
| Løsning | 20 MP |
| Sensor | |
| Aperture | f / 2.3 |
| Pixel Size | 0.8μm |
| Sensorstørrelse | 1 / 3.4 " |
| Linse | |
| Ekstra |
| Videoopløsning og FPS | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Funktionalitet | HDR |
Xiaomi Mi 10 Ultra ofte stillede spørgsmål
Hvor længe holder batteriet i Xiaomi Mi 10 Ultra?
Xiaomi Mi 10 Ultra-batteriet har en kapacitet på 4500 mAh.
Har Xiaomi Mi 10 Ultra NFC?
Ja, Xiaomi Mi 10 Ultra har NFC
Hvad er Xiaomi Mi 10 Ultra opdateringshastighed?
Xiaomi Mi 10 Ultra har 120 Hz opdateringshastighed.
Hvad er Android-versionen af Xiaomi Mi 10 Ultra?
Xiaomi Mi 10 Ultra Android-versionen er Android 12, MIUI 13.
Hvad er skærmopløsningen på Xiaomi Mi 10 Ultra?
Xiaomi Mi 10 Ultra-skærmopløsningen er 1080 x 2340 pixels.
Har Xiaomi Mi 10 Ultra trådløs opladning?
Ja, Xiaomi Mi 10 Ultra har trådløs opladning.
Er Xiaomi Mi 10 Ultra vand- og støvafvisende?
Nej, Xiaomi Mi 10 Ultra er ikke vand- og støvafvisende.
Kommer Xiaomi Mi 10 Ultra med et 3.5 mm hovedtelefonstik?
Nej, Xiaomi Mi 10 Ultra har ikke 3.5 mm hovedtelefonstik.
Hvad er Xiaomi Mi 10 Ultra kamera megapixel?
Xiaomi Mi 10 Ultra har et 48 MP kamera.
Hvad er kamerasensoren på Xiaomi Mi 10 Ultra?
Xiaomi Mi 10 Ultra har Omnivision OV48C kamerasensor.
Hvad er prisen på Xiaomi Mi 10 Ultra?
Prisen på Xiaomi Mi 10 Ultra er $600.
Xiaomi Mi 10 Ultra Brugeranmeldelser og udtalelser
Xiaomi Mi 10 Ultra videoanmeldelser
Anmeldelse på Youtube
Xiaomi mi 10 ultra
×

Hvis du bruger denne telefon eller har erfaring med denne telefon, skal du vælge denne mulighed.
Vælg denne mulighed, hvis du ikke har brugt denne telefon og blot vil skrive en kommentar.
Der er 8 kommentarer til dette produkt.