BlackShark 5 Pro Quick Look по две недели

Конечно е претставена серијата BlackShark 5 и серијата е топ модел BlackShark 5 Pro. BlackShark 5 има многу функции што треба да ги има во гејмерскиот телефон и се напојува со најновиот чипсет на Qualcomm. Покрај тоа, може да привлече и корисник кој не игра игри.

Заедно со серијата BlackShark 5, BlackShark 5 Pro беше претставен на 30 март и ќе биде достапен на пазарот на 4 април. BlackShark 5 Pro е значително помоќен од другите модели во серијата. BlackShark 5 Standard Edition се разликува од својот претходник само по дизајн и е речиси идентичен со BlackShark 4 во однос на хардверот, но Pro моделот од новата серија има сериозни разлики.

Технички спецификации на BlackShark 5 Pro

Технички спецификации BlackShark 5 Pro

BlackShark 5 Pro е опремен со голем OLED дисплеј од 6.67 инчи. Овој екран има целосна HD резолуција и има стапка на освежување од 144 Hz. Висока стапка на освежување, како што треба да биде на екранот на гејмерскиот телефон. Високата стапка на освежување е предност за гејмерите. Екранот на BlackShark 5 Pro поддржува HDR10+ и може да прикаже 1 милијарда бои. На овој начин може да се постигнат поживописни слики отколку со конвенционалните екрани кои можат да прикажуваат 16.7 милиони бои.

На страната на чипсетот, BlackShark 5 Pro се напојува со чипсет Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, кој е произведен по процес на производство од 4 nm. Се состои од 1x Cortex X2 што работи на 3.0 GHz, 3x Cortex A710 работи на 2.40 GHz и 4x Cortex A510 работи на 1.70 GHz. Покрај процесорот, придружен е и со графичкиот процесор Adreno 730. Qualcomm во последно време се бори со проблеми со прегревање и неефикасност, а истите проблеми се случуваат и со чипсетот Snapdragon 8 Gen 1. BlackShark 5 е опремен со голем систем за ладење на површината за да се избегнат високи температури, и затоа, чипсетот Snapdragon 8 Gen 1 не предизвикува проблеми со прегревање на BlackShark 5 Pro.

Технички спецификации на BlackShark 5 Pro

Чипсетот Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 е многу моќен и може да ги извршува сите игри со највисоки поставки, вклучувајќи ги и оние што ќе бидат претставени во иднина. Покрај моќниот чипсет, важни се и RAM меморијата и типовите на складирање. Достапен е со 8/256 GB, 12/256 GB и 16/512 GB RAM / опции за складирање. Покрај тоа, чипот за складирање користи UFS 3.1, најбрзиот стандард за складирање. Благодарение на технологијата UFS 3.1, BlackShark 5 Pro до голема брзина на читање/запишување.

BlackShark 5 Pro нуди супериорно искуство со камерата што не би го очекувале од гејмерски телефон. Се одликува со задна камера со резолуција од 108 MP и решетка од f/1.8, која е придружена со ултраширок сензор за камера со резолуција од 13 MP. Ултрашироките сензори на камерите на телефоните со Android честопати се игнорираат од производителите, но изгледа дека BlackShark ги има земено предвид. Конечно, поставувањето на задната камера има макро камера со резолуција од 5 MP што ви овозможува да фотографирате предмети одблиску.

Што се однесува до снимањето видео, можете да снимате видеа до 4k@60FPS и 1080p@60FPS со задната камера и до 1080p@30FPS со предната камера. За предната камера нема многу да се каже, има резолуција од 16MP и поддржува HDR.

BlackShark 5 е богат со карактеристики за поврзување и ги поддржува најновите стандарди. Поддржува WiFi 6, па ако се поврзете на интернет со модем кој поддржува WiFi 6, можете да добиете високи брзини на преземање/подигнување. WiFi 6 е до 3 пати побрз од WiFi 5 и троши помалку енергија. Од страната на Bluetooth, тој поддржува Bluetooth 5.2, еден од најновите стандарди, а најновиот стандард е Bluetooth 5.3 беше претставен во 2021 година.

Како батерија има капацитет од 4650 mAh. На прв поглед, капацитетот на батеријата може да изгледа низок, но обезбедува високо време за користење на екранот и може целосно да се наполни за 15 минути со брзото полнење од 120 W. Технологијата за брзо полнење на BlackShark 5 Pro е една од најбрзо достапни технологии за полнење во моментов и е исто така одлична иновација. За гејмерите, одлично е паметен телефон да се наполни целосно за 15 минути.

на BlackShark 5 Pro е еден од најдобрите гејмерски телефони на Xiaomi и најдобар меѓу гејмерските телефони кои се појавиле на пазарот досега. Го користи најновиот чипсет и перформансите на камерата се многу добри. Освен гејмерите, овој телефон лесно можат да го користат и обичните корисници и да бидат задоволни.

поврзани написи