Нов преглед на POCO M4 Pro: Што нуди за неговата цена?

POCO M4 Pro беше лансиран во март заедно со POCO X4 Pro и нуди добри спецификации за смартфон од средна класа. Преглед на POCO M4 Pro ќе ве научи како POCO M4 Pro е добар. Неговиот чипсет можеби нема да нуди искуство од високата класа, но може да се пофали со добар екран, камера и батерија. Има повеќе од доволно функции за прифатлив паметен телефон.

POCO M4 Pro е ребрендирана верзија на Redmi Note 11S, но има неколку разлики. Иако тие се исти уреди, нивните дизајни се разликуваат еден од друг и POCO M4 Pro нема сензор за длабочина во поставувањето на задната камера во споредба со Redmi Note 11S, а примарната камера се разрешува на 64 MP. Во однос на цените, POCO M4 Pro и Redmi Note 11S имаат слични цени.

Технички спецификации на POCO M4 Pro

POCO M4 Pro доаѓа со пластична рамка и пластичен заден дел. Некои карактеристики го зајакнуваат дизајнот. Сертификатот IP53 за прашина и прскање овозможува уредот да се користи во тешки услови и е плус во овој сегмент. Екранот е заштитен со Corning Gorilla Glass 3. Дисплејот е AMOLED дисплеј со резолуција од 1080×2400, кој поддржува брзина на освежување од 90 Hz и достигнува осветленост од 1000 nits. Екранот на POCO M4 Pro нема HDR10+ или Dolby Vision, но екранот е прилично добар за телефон од средна класа. AMOLED дисплеј со висока осветленост не се среќава често во прифатлив телефон.

POCO M4 Pro се напојува со чипсет MediaTek. Осумјадрен чипсет MediaTek Helio G96 е произведен во процес од 12 nm. Чипсетот се состои од 1x Cortex A76 што работи на 2.05 GHz и 6x Cortex A55 јадра на 2.0 GHz. Заедно со процесорот, опремен е графичкиот процесор Mali-G57 MC2. Процесот на производство од 12 nm сега е малку застарен, бидејќи многу неодамна лансирани процесори со среден опсег се произведени со помош на процесот од 7 nm и се поефикасни од 12 nm. Настрана од чипсетот, тој е достапен со 6/128 GB и 8/128 GB GB RAM / опции за складирање.

Технички спецификации на POCO M4 Pro
Преглед на POCO M4 Pro

Поставувањето на камерата е прилично добро за нејзината цена. Главната камера има доволно перформанси и е соодветна за корисниците. Неговата главна камера има резолуција од 64 MP и решетка f/1.8. Секундарната камера, сензорот со ултра широк агол има резолуција од 8 MP и бленда f/2.2. Со неговиот широк агол од 118 степени, можете да ја фотографирате саканата фотографија. Поставувањето на задната камера има макро камера од 2 MP и е идеално за макро снимки, дури и ако не нуди добар квалитет.

На предната страна се наоѓа селфи камера со резолуција од 16 MP. Техничките карактеристики на камерите можеби се интересни, но има еден детал што сите ќе го критикуваат: може да снима видеа само со 1080P@30FPS. Видео перформансите се прилично просечни за паметни телефони од средна класа. Недостатокот на опција за снимање видео 1080P@60FPS или 4K@30FPS е голем недостаток.

POCO M4 Pro поддржува стерео звук, кој нуди гласни звуци. Квалитетот на звукот е една од првите карактеристики што ги бараат корисниците кога купуваат паметен телефон, што е голема предност за POCO M4 Pro. Батеријата и технологијата за полнење на POCO M4 Pro се прилично убави за паметен телефон од средна класа. Неговата батерија од 5000 mAh нуди подолг животен век на екранот од неговите ривали, а неговата поддршка за брзо полнење од 33 W го намалува времето на полнење. На батеријата од 4 mAh на POCO M5000 Pro и треба околу 1 час за да достигне 100% полнење, а тоа е одлично за прифатлива цена.

Изведба на POCO M4 Pro

POCO M4 Pro има пристојни перформанси за неговата цена. Неговиот чипсет MediaTek G96 се користи во смартфони од средна класа и нуди просечно искуство со игри. Лесно може да игра игра што нема високи хардверски барања, но ако сакате да играте игра со високи барања, можеби ќе треба да ги намалите поставките за графика. На МАЛКУ М4 Про може лесно да игра тешки игри со среден квалитет и достигнува просечна стапка на слики од 60 FPS.

Изведба на POCO M4 Proa

Факторот што ги ограничува перформансите на игрите е графичкиот процесор на Мали. Графичкиот процесор Mali G57 е графичка единица со две јадра и не е моќен. Можно е POCO M4 Pro да не може да се претстави соодветно во тешките игри кои ќе бидат објавени за неколку години. Освен перформансите за играње, POCO M4 Pro е добар избор за секојдневна употреба. Нуди долго траење на батеријата и може практично да се користи за социјалните медиуми.

Цена на Poco M4 Pro

на МАЛКУ М4 Про нуди амбициозни карактеристики за смартфон од средна класа и е околу 20-30 долари поевтин од Redmi Note 11S 4G, што е идентично, освен за мали хардверски промени. Има 2 различни опции за RAM/меморија, верзијата со 6/128 GB има малопродажна цена од 249 долари, а верзијата со 8/128 GB има малопродажна цена од 269 долари. По светскиот лансирање на POCO M4 Pro, цената на верзијата со 6/128 GB беше намалена на 199 евра за време на нарачката однапред.

поврзани написи