POCO C40 доаѓа со помалку познатиот JLQ чипсет наместо Qualcomm

Очекувавме POCO C40 да дојде со Snapdragon 680, но Xiaomi не изненади. POCO C40 ќе доаѓа со чипсет брендиран JLQ. Ова е лоша вест за нас бидејќи JLQ е помалку познат и ова ќе биде првиот глобален телефон со JLQ чипсет. Имавме големи надежи за POCO C40 бидејќи требаше да биде смартфон POCO од средна класа со процесор Snapdragon од среден опсег. Сепак, се чини дека наместо тоа ќе добиеме чипсет од брендот JLQ од почетно ниво. Ова е разочарувачка вест бидејќи JLQ не е толку познат како Snapdragon дури и како UNISOC. Иако чипсетот JLQ може да има добри перформанси, немаме доволно информации за овој чипсет.

Можеби се прашувате каков чипсет ќе има новиот POCO C40. Па, благодарение на неодамнешниот тест на Geekbench, сега знаеме дека ќе доаѓа со чипсет JR510 со брендот JLQ. Ова е истиот чипсет што се користи во три Брендирани Treswave телефони. Нема никакви информации за телефоните на Treswave како чипсетите со брендот JLQ, но и двата се фокусирани на производи од почетно ниво. Значи, што значи ова за C40? Па, веројатно е дека телефонот ќе биде уред од почетно ниво.

Чипсет JLQ JR510

Нема многу достапни информации за чипсетот JLQ JR510. Единствените пронајдени информации се Резултат на Geekbench на овој POCO C40. POCO C40 постигна 155 единечни јадра и 749 повеќежилни од тестот Geekbench. Овој тест на Geekbench ни покажува дека архитектурата на процесорот JR510 е 4 јадра на 1.50 Ghz, 4 јадра на 2.00 GHz базирана на ARMv8. Се чини дека јадрата се Cortex-A53 или Cortex-A55. Ако се споредиме со другите процесори, овој процесор може да се натпреварува со MediaTek G35 и Snapdragon 450. Не се знае многу друго за овој чипсет, но како што излегуваат повеќе уреди што го користат, ќе бидат објавени повеќе информации за него. Засега, резултатот на Geekbench е најдобар показател за тоа како функционира овој чипсет.

POCO C40 може да биде првиот уред со MIUI GO

Според XDA, POCO C40 може да работи со специјална верзија на MIUI наречена MIUI Go. MIUI Go е верзија на MIUI дизајнирана за паметни телефони од ниска класа. Заснован е на Android 11 и ги оптимизира перформансите и складирањето за да работи добро на уредите со процесор од почетно ниво. MIUI Go исто така вклучува пакет лесни апликации од Google, вклучувајќи ги YouTube Go, Gmail Go и Google Maps Go. Овие апликации се дизајнирани да користат помалку податоци и простор за складирање, што ги прави идеални за употреба на уреди од ниска класа.

Знаменцето наречено IS_MIUI_GO_VERSION неодамна беше додадено во фирмверот на MIUI, што сугерира дека претстојниот телефон POCO ќе биде оптимизиран за оперативниот систем Android Go на Google. Ова ќе го направи POCO C40 првиот телефон од компанијата што работи на MIUI Go. Ако е вистина, ова би било значително отстапување од вообичаената практика на POCO да испорачува телефони со залихи или скоро залихи верзии на Android. Останува да се види дали POCO C40 ќе биде буџетска опција како и другите уреди со Android Go. Можете да читате Спецификациите за POCO C40 овде.

Можеби се прашувате кога ќе излезе POCO C40. Па, сè уште немаме точен датум, но можеме да ви кажеме дека тоа ќе биде некаде во Q2 2022 година. Во меѓувреме, можете да останете во тек со сите најнови вести за C40 следејќи го xiaomiui. Ние ќе бидеме сигурни дека ќе објавиме какви било нови информации штом ги имаме!

извор

поврзани написи