POCO F3 vs POCO F4 – Дали има доволно подобрување за да купите нов телефон?

Кратко време пред воведувањето на POCO F4, прашањето за POCO F3 vs POCO F4 се прашуваа корисниците. Неодамна, Redmi имаше огромен настан за лансирање. И беше претставена долгоочекуваната серија Redmi K50. На следниот настан POCO, уредот Redmi K40S од оваа серија ќе биде претставен на глобално ниво како POCO F4. Знаете дека POCO е всушност подбренд на Redmi и неговите уреди се всушност произведени од Redmi, само ребрендирани како POCO на глобално ниво. Ако сакате да дознаете повеќе за оваа тема, проверете ја нашата статија овде.

Добро, да преминеме на главната тема, дали новиот уред POCO F4 на POCO е подобар од претходниот уред POCO F3? Дали вреди да се надградува? Или нема голема разлика меѓу нив? Да ја започнеме нашата статија за споредба.

Споредба на POCO F3 наспроти POCO F4

POCO F3 (alioth) (Redmi K40 на брендот Redmi) беше претставен во 2021 година. Следниот уред од серијата F, POCO F4 (munch) (Redmi K40S на брендот Redmi), се очекува наскоро да биде претставен од POCO. Ние ќе направиме POCO F3 vs POCO F4 споредба под овие преводи.

POCO F3 vs POCO F4 - Перформанси

Овде нема да можеме да правиме многу споредби. Бидејќи двата уреди имаат ист чипсет. Со други зборови, новиот уред POCO F4 (munch) ќе има ист процесор и затоа исти перформанси како претходникот уред POCO F3 (alioth).

Двата уреди POCO имаат чипсет Snapdragon 870 (SM8250-AC) на Qualcomm. Овој процесор е дополнително подобрена верзија на Snapdragon 865 (SM8250) и 865+ (SM8250-AB), еден од водечките процесори на Qualcomm. Опремен со Octa-core Kyro 585 јадра, овој чипсет е вистински ѕвер со перформанси со брзини на часовник од 1×3.2GHz, 3×2.42GHz и 4×1.80GHz. Има процес на производство од 7 nm и поддржува 5G. На страната на графичкиот процесор, тој е придружен со Adreno 650.

Во тестовите за бенчмарк AnTuTu, процесорот забележа резултат од +690,000. Во тестот Geekbench 5, резултатите се 1024 во еднојадрени и 3482 во повеќејадрени. Накратко, Snapdragon 870 е идеален и моќен процесор за денес. Сепак, нема причина да се префрлите од POCO F3 на POCO F4 во однос на перформансите. Затоа што и онака процесорите се исти.

POCO F3 vs POCO F4 - Екран

Искрено, уредите се исти во спецификациите на екранот, нема разлика. 6.67 инчи Samsung E4 AMOLED екран на уредот POCO F3 (alioth) има стапка на освежување од 120 Hz и резолуција FHD+ (1080×2400). Екранот има густина од 395 ppi.

И 6.67 инчи Samsung E4 AMOLED екран на новиот уред POCO F4 (munch) има стапка на освежување од 120 Hz и резолуција FHD+ (1080×2400). Екранот има густина од 526ppi. Поддршка за HDR10+ и заштита од Corning Gorilla Glass 5 достапни на двата екрани на уредот.

Како резултат на тоа, ако ја земеме предвид разликата во густината на екранот, POCO F4 изгледа малку подобро на екранот. Сепак, ова не е причина да се префрлите на нов уред POCO. Екраните се речиси исти, нема иновации во споредба со претходникот POCO F3 уред.

POCO F3 vs POCO F4 - камера

Еден од најважните делови е камерата. Претходниот уред POCO F3 има поставување на тројна камера. Главната камера е Sony Exmor IMX582 48MP f/1.8 со PDAF. Втората камера е Sony Exmor IMX355 8MP f/2.2 119˚ (ултрастрана). И третата камера е Samsung ISOCELL S5K5E9 5MP f/2.4 50mm (макро).

За жал, тие се исти во делот на камерата. Само макро камерата е различна. Главната камера на уредот POCO F4 е Sony Exmor IMX582 48MP f/1.8 со OIS+PDAF. Втората камера е Sony Exmor IMX355 8MP f/2.2 119˚ (ултрастрана). И третата камера е OmniVision 2MP f/2.4 50mm (макро).

Селфи камерите се исти, 20MP f/2.5 на двата уреди. Како резултат на тоа, камерите на уредите се сосема исти, освен поддршката за OIS на главната камера и макро камерата. Сензорите на камерата се со иста марка, ист модел и иста резолуција. Уредот POCO F4 е ист како претходникот во делот на камерата.

POCO F3 vs POCO F4 – Батерија и полнење

Во овој дел, уредот POCO F4 конечно се појавува со разлика. Батеријата на двата уреди е иста, Li-Po 4500mAh. Сепак, уредот POCO F3 поддржува брзо полнење од 33 W, додека уредот POCO F4 поддржува брзо полнење од 67 W. Во кутијата има полнач од 67 W. Можете да го полните телефонот до 100% за 40 минути користејќи ја функцијата за брзо полнење од 67 W. Благодарение на оваа функција, се отстрануваат и недостатоците на малите капацитети на батериите. Всушност, брзото полнење од 67 W се смета за добра причина за купување на новиот POCO F4.

Постер за батерија на Redmi K40S
Постер за батерии Redmi K40S (POCO F4 во иднина).

POCO F3 vs POCO F4 – Дизајн и други спецификации

Има дизајнерска разлика на задната страна. Уредот POCO F3 има стаклен заден капак, додека POCO F4 има пластичен заден капак. Покрај тоа, чудниот дизајн на камерата на POCO F3 е заменет со уште побизарен триаголен дизајн со POCO F4. Димензиите на уредот се сметаат за сосема исти, дури и тежините на уредот се исти. Бидејќи POCO F4 ќе биде во различни бои од Redmi K40S, засега не можеме да коментираме за боите на уредот.

Двата уреди имаат отпечатоци од прсти поставени странично. Бидејќи чипсетите на уредите се исти, технологиите Wi-Fi и Bluetooth, поддржувањата на LTE/NR опсегот итн. ќе бидат сосема исти. Моделите за складирање/RAM ќе бидат откриени кога ќе се претстави уредот, но веројатно, како Redmi K40S или дури и POCO F3, уредот POCO F4 ќе има варијанти од 6GB/128GB, 8GB/256GB, 12GB/256GB.

Слика во живо на POCO F3

Резултат

Уредот POCO F4 (munch) е верзијата од 2022 година на уредот POCO F3 (alioth). Освен малите детали што ги споменавме погоре, уредите се сосема исти. Секако, нема причина да се префрлите од POCO F3 на POCO F4. Само уредот POCO F4 ќе излезе од кутијата со MIUI 13 базиран на Android 12, нормално дека ќе биде чекор понапред од претходникот POCO F3 во ажурирањето.

Значи, ако користите POCO F3, уживајте во него и продолжете да не следите.

поврзани написи