Потврдено е дека POCO F4 има чипсет Qualcomm Snapdragon 870 5G

POCO Индија навести за глобалното лансирање на претстојниот POCO F-серија паметен телефон пред само неколку дена. За разлика од серијата GT, тој ќе биде сеопфатен смартфон кој се придржува до филозофијата на се што ви треба. На ПОЦО Ф4 конечно ќе биде објавен како вистински наследник на легендарниот POCO F1. Сега, брендот ги потврди деталите за чипсетот на претстојниот паметен телефон.

POCO F4 ќе се напојува со Qualcomm Snapdragon 870 5G

POCO Индија Рачка на Твитер објави твит со кој ги потврдува деталите за процесорот на претстојниот паметен телефон POCO F4. Според брендот, уредот ќе се напојува со чипсет Qualcomm Snapdragon 870 5G. Брендот цитира „Перформанс што ќе ве искушува да продолжите да правите повеќе! Подгответе се да го искусите најоптимизираниот процесор од серијата Snapdragon 800. Марката понатаму рече дека тоа е најоптимизираниот чипсет од серијата Snapdragon 800.

Уредот претходно беше наведен на ребрендираната верзија на Redmi K40S, што сега е навестено од POCO бидејќи истиот чипсет го напојува и смартфонот Redmi K40S. Понатаму, уредот Redmi K40s се напојува со истиот процесор како и уредот Redmi K40. Redmi K40S, како и Redmi K40, има 6.67-инчен Samsung E120 AMOLED панел од 4 Hz. Овој дисплеј има резолуција FHD+.

Внатре во оваа огромна област на камерата, има Sony OV64B од 64 MP со решетка f1.79. Додавањето на поддршка за OIS го разликува овој сензор од Redmi K40. Технологијата OIS речиси целосно го елиминира треперењето и исто така го спречува треперењето додека снимате видео. Покрај главната камера од 48 мегапиксели, има и ултра широка камера од 8 мегапиксели и длабинска камера од 2 мегапиксели. Предната камера е со резолуција од 20MP и отвор од f2.5.

поврзани написи