Редми 10С

Редми 10С

Спецификациите на Redmi 10C се скоро исти со Redmi 9C.

~ 170 $ - 13090 ₹
Редми 10С
 • Редми 10С
 • Редми 10С
 • Редми 10С

Клучни спецификации на Redmi 10C

 • Екранот:

  6.71 инчи, 720 x 1600 пиксели, IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6nm)

 • димензии:

  169.6 76.6 9.1 mm (6.68 3.02 0.36 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • RAM меморија и складирање:

  4/6 GB RAM, 64 GB, 128 GB, UFS 2.2

 • Батерија:

  6000 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  50MP, f/1.8, 1080p

 • Андроид верзија:

  Андроид 11, МИУИ 13

3.9
од 5
90 Коментари
 • Брзо полнење Висок капацитет на батеријата Приклучок за слушалки Повеќе опции за боја
 • IPS-екран Снимање видео 1080p HD+ екран Нема поддршка за 5G

Резиме на Redmi 10C

Redmi 10C е најновиот паметен телефон од Xiaomi. Има дисплеј од 6.71 инчи, процесор Snapdragon 680 и батерија од 5,000 mAh. Redmi 10C има и тројна поставка на камера, која се состои од главна камера од 50 MP и сензор за длабочина од 2 MP. Redmi 10C е достапен во две варијанти за складирање - 4GB+64GB и 4GB+128GB. Redmi 10C доаѓа во три бои - црна, сина и зелена.

Батерија Redmi 10C

Redmi 10C има моќна батерија која ќе ве одржува цел ден. Овој телефон доаѓа со батерија од 5,000 mAh и поддршка за полнење од 18 W. Моќните перформанси на батеријата на Redmi 10C се еден од неговите клучни моменти. Со овој телефон, можете да уживате во траење до два дена на батеријата со едно полнење. Капацитетот на батеријата на Redmi 10C од 5,000 mAh гарантира дека можете да останете поврзани и продуктивни во текот на целиот ден.

Перформанси на Redmi 10C

Redmi 10C е одличен телефон за оние кои бараат буџетска опција. Перформансите на телефонот се импресивни и тој е способен да се справи со повеќето задачи што му се исфрлаат на патот. Траењето на батеријата е исто така солидно и ќе можете да поминете цел ден со едно полнење. Камерата е уште една силна страна на Redmi 10C и може да направи одлични фотографии. Севкупно, Redmi 10C е одличен избор за оние кои бараат прифатлив паметен телефон кој работи добро.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Redmi 10C

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Редман
Објавен
Codename магла
Број на модел 220333QAG, 220333QNY
Датум на издавање 2022 март 17 година
Надвор од цената Околу 180 евра

ДИСПЛЕЈ

тип IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 261 ppi
големина 6.71 инчи, 108.7 см2 (83.7. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 720 x 1600 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 3
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Сина
зелена
димензии 169.6 76.6 9.1 mm (6.68 3.02 0.36 во)
Тежина 203 гр (7.16 oz)
материјал Стаклен преден дел (Gorilla Glass 3), пластичен заден дел
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (позади монтиран), акцелерометар, близина
3.5mm Џек Да
НФЦ Да, зависен од пазарот
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / HSPA / LTE
2G бендови GSM 850/900/1800/1900 - СИМ 1 и СИМ 2
3G бендови HSDPA 850/900/1900/2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
VoLTE
FM радио Да
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6nm)
Процесорот Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 610
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 11, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 4 МК, GB 6
Тип на RAM меморија
Складирање 64 GB, 128 GB, UFS 2.2
Слот за SD картичка microSDXC (посветен отвор)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 6000 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Omnivision OV50C
Отворот ѓ / 1.8
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Втора камера
резолуцијата 2 мегапиксели
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Длабочина
дополнителен
Резолуција на слика 50 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 5 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Redmi 10C

Колку долго трае батеријата на Redmi 10C?

Батеријата Redmi 10C има капацитет од 6000 mAh.

Дали Redmi 10C има NFC?

Да, Redmi 10C има NFC

Која е стапката на освежување на Redmi 10C?

Redmi 10C има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Redmi 10C?

Верзијата на Android Redmi 10C е Android 11, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Redmi 10C?

Резолуцијата на екранот Redmi 10C е 720 x 1600 пиксели.

Дали Redmi 10C има безжично полнење?

Не, Redmi 10C нема безжично полнење.

Дали Redmi 10C е отпорен на вода и прашина?

Не, Redmi 10C нема отпорен на вода и прашина.

Дали Redmi 10C доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Redmi 10C има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Redmi 10C?

Redmi 10C има камера од 50 MP.

Кој е сензорот на камерата на Redmi 10C?

Redmi 10C има сензор за камера Omnivision OV50C.

Која е цената на Redmi 10C?

Цената на Redmi 10C е 170 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Redmi 10C?

MIUI 16 ќе биде последната MIUI верзија на Redmi 10C.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Redmi 10C?

Android 13 ќе биде последната Android верзија на Redmi 10C.

Колку ажурирања ќе добие Redmi 10C?

Redmi 10C ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 16.

Колку години Redmi 10C ќе добива ажурирања?

Redmi 10C ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Redmi 10C ќе добива ажурирања?

Redmi 10C добива ажурирање на секои 3 месеци.

Redmi 10C излезе од кутијата со која верзија на Android?

Redmi 10C излез од кутијата со MIUI 13 базиран на Android 11

Кога Redmi 10C ќе го добие ажурирањето на MIUI 13?

Redmi 10C лансиран со MIUI 13 надвор од кутијата.

Кога Redmi 10C ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Redmi 10C ќе добие ажурирање на Android 12 во Q3 2022 година.

Кога Redmi 10C ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Redmi 10C ќе добие ажурирање на Android 13 во Q3 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Redmi 10C?

Поддршката за ажурирање на Redmi 10C ќе заврши во 2025 година.

Рецензии и мислења од корисниците на Redmi 10C

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 90 коментари за овој производ.

كرىمпред 4 месеци
Јас не препорачувам

Не е лошо за перформансите и брзината

Прикажи одговори
Елмер Каматонпред 4 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Многу добар телефон

Позитиви
 • Редми 13 Г
 • Redmi 13 Pro
Негативни
 • Redmi 9
Алтернативен предлог за телефон: Редми 12Г
Елмер Каматонпред 4 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

За мене тоа е одличен телефон

Позитиви
 • Redmi 13 5G
Негативни
 • Redmi 9
Алтернативен предлог за телефон: Redmi 12 5G
Прикажи одговори
Џису Чаудрипред 4 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Redmi 10C кога ќе добиете хипер оперативен систем

Позитиви
 • добар
Негативни
 • добар
Amirпред 4 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Фала ??????????????????

Позитиви
 • Батри заштеда
Алтернативен предлог за телефон: Само 10C
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Redmi 10C 90

Рецензии за видео на Redmi 10C

Преглед на YouTube

Редми 10С

×
Add comment Редми 10С
Кога го купивте?
Екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Редми 10С

×