Xiaomi 11 Lite 5G

Xiaomi 11 Lite 5G

Xiaomi 11 Lite 5G NE има Snapdragon 778G наместо 732G или 780G.

~ 270 $ - 20790 ₹
Xiaomi 11 Lite 5G
 • Xiaomi 11 Lite 5G
 • Xiaomi 11 Lite 5G
 • Xiaomi 11 Lite 5G

Клучни спецификации на Xiaomi 11 Lite 5G NE

 • Екранот:

  6.55 инчи, 1080 x 2400 пиксели, AMOLED, 90 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)

 • димензии:

  160.5 75.7 6.8 mm (6.32 2.98 0.27 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)

 • RAM меморија и складирање:

  6/8 GB RAM, 128 GB 6 GB RAM

 • Батерија:

  4250 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  64MP, f/1.8, 2160p

 • Андроид верзија:

  Андроид 11, МИУИ 12.5

4.5
од 5
94 Коментари
 • Висока брзина на освежување Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Висок капацитет на батеријата
 • Нема приклучок за слушалки Стара верзија на софтверот Нема OIS

Резиме на Xiaomi 11 Lite 5G NE

Моќниот паметен телефон не мора да биде скап. Xiaomi 11 Lite 5G NE е одличен пример за ова. Тој е преполн со функции, вклучувајќи процесор Snapdragon 765G, 6GB RAM и 128GB простор за складирање. Плус, има прекрасен 6.55-инчен 10-битен AMOLED дисплеј од 90 Hz и импресивно поставување на тројна камера. А сепак, и покрај сето ова, тоа е многу прифатливо. Ако барате паметен телефон со одлична вредност, Xiaomi 11 Lite 5G NE дефинитивно вреди да се размисли.

Xiaomi 11 Lite 5G NE камера

Камерата е врв на Xiaomi 11 Lite 5G NE. Тоа е моќна камера која прави одлични фотографии, дури и при слаба осветленост со поставување на тројна камера од 64 MP. Автоматскиот фокус е брз и прецизен, а можете дури и да снимате видео во 4K. Ако барате одличен телефон со камера со буџет, Xiaomi 11 Lite 5G NE дефинитивно вреди да се размисли.

Карактеристики на Xiaomi 11 Lite 5G NE

Најновиот паметен телефон на Xiaomi, 11 Lite 5G NE, е буџетска опција која не штеди на функциите. Телефонот има елегантен дизајн, со дисплеј од 6.55 инчи и процесор Qualcomm Snapdragon 778G. Камерите се исто така импресивни, со поставување на тројна камера што вклучува главен сензор од 64 MP. Батеријата е пристојна од 4,250 mAh, а телефонот поддржува брзо полнење. Генерално, Mi 11 Lite 5G NE е одлична опција за оние кои бараат буџетски паметен телефон 5G.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi 11 Lite 5G NE

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename Лиза
Број на модел 2109119DG, 2109119DI
Датум на издавање 2021 октомври 02 година
Надвор од цената 394.72 $ / 369.00 € / 365.00 £ / 26,999 £

ДИСПЛЕЈ

тип AMOLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 402 ppi
големина 6.55 инчи, 103.6 см2 (85.3. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 90 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црн тартуф (винил црно)
Сина гума за џвакање (џез сина)
Праска розова (тоскански корали)
Снегулка бела (дијамантско заслепување)
димензии 160.5 75.7 6.8 mm (6.32 2.98 0.27 во)
Тежина 158 гр (5.57 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (странично монтиран), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 66
5G бендови 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со двобенд A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A
други, пак,
Тип на SIM картичка Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 (глобално), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (Индија)
Bluetooth 5.2 (Глобал), 5.1 (Индија)
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Процесорот Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 642Л
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 11, МИУИ 12.5
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 128GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 6GB RAM меморија
Слот за SD картичка microSDXC (користи споделен слот за СИМ)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4250 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 33W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор S5KGW3
Отворот ѓ / 1.8
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Резолуција на слика 64 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps; gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 20 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.2
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p@30/60fps, 720p@120fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi 11 Lite 5G NE

Колку долго трае батеријата на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Батеријата Xiaomi 11 Lite 5G NE има капацитет од 4250 mAh.

Дали Xiaomi 11 Lite 5G NE има NFC?

Да, Xiaomi 11 Lite 5G NE има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Xiaomi 11 Lite 5G NE има стапка на освежување од 90 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Верзијата на Android Xiaomi 11 Lite 5G NE е Android 11, MIUI 12.5.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi 11 Lite 5G NE е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi 11 Lite 5G NE има безжично полнење?

Не, Xiaomi 11 Lite 5G NE нема безжично полнење.

Дали Xiaomi 11 Lite 5G NE е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi 11 Lite 5G NE нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi 11 Lite 5G NE доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi 11 Lite 5G NE нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Xiaomi 11 Lite 5G NE има камера од 64 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Xiaomi 11 Lite 5G NE има сензор за камера S5KGW3.

Која е цената на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Цената на Xiaomi 11 Lite 5G NE е 270 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

MIUI 15 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Android 14 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 15.

Колку години Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе добива ажурирања?

Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе добива ажурирања?

Xiaomi 11 Lite 5G NE добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi 11 Lite 5G NE излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi 11 Lite 5G NE излези од кутијата со MIUI 12.5 базиран на Android 11

Кога Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе го добие ажурирањето на MIUI 13?

Xiaomi 11 Lite 5G NE веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi 11 Lite 5G NE веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе добие ажурирање на Android 13 во Q3 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi 11 Lite 5G NE?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi 11 Lite 5G NE ќе заврши во 2025 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi 11 Lite 5G NE

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 94 коментари за овој производ.

Танвир исламски римскипред 6 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Среќен сум што го користам овој фон

Алтернативен предлог за телефон: Среќен сум што го користам овој фон
Прикажи одговори
Џонпред 9 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Многу добро и многу добро

Позитиви
 • добар
 • добар
 • добар
Негативни
 • Слаба батерија
Алтернативен предлог за телефон: добар
Прикажи одговори
Мартин Чекпред 9 месеци
Испитајте ги алтернативите

Купив 4 од нив. за мојата девојка и јас, за мојот брат и неговата сопруга. Квалитетот на градбата не е толку сигурен. USB-портата станува слаба и предизвикува проблеми со контакти или оневозможување на поврзувањето на Android за автомобил.

Позитиви
 • мала тежина, тенка форма
 • OLED екран
Алтернативен предлог за телефон: Серија Samsung FE, One Plus Nord 2
Прикажи одговори
Ренц Алан Мангаронпред 9 месеци
Препорачувам

Едноставно не ми се допаѓа секогаш кога го оптимизирам мојот уред, оптимизацијата секогаш ја исклучува мојата опција за програмери и морам повторно да ја поставам. Толку е гужва на мојот крај, особено јас сакам да го чувам мојот телефон во добра состојба, затоа секогаш го оптимизирам мојот уред во исто време, ми се допаѓа моето поставување во опцијата за развивачи за да го зајакнам искуството со игри и исто така да имам прецизни информации за GPS бидејќи исто така патување од време на време и да се има прецизна локација е многу важно.

Позитиви
 • страшни
 • Ве молиме додајте теми за тастатура за преземање.
Негативни
 • автоматско исклучување на опцијата за програмери во оптимизација
 • jst 4 за мене bcuz од optmztn врти на dev opt.
Алтернативен предлог за телефон: отстранете го автоматското исклучување на опцијата за развивач
Прикажи одговори
Vijayпред 11 месеци
Испитајте ги алтернативите

Просечен уред, не до цената

Алтернативен предлог за телефон: Motorola edge 40, Samsung a53, samsung s21 Fe
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi 11 Lite 5G NE 94

Прегледи за видео на Xiaomi 11 Lite 5G NE

Преглед на YouTube

Xiaomi 11 Lite 5G

×
Add comment Xiaomi 11 Lite 5G
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi 11 Lite 5G

×