Xiaomi 12Lite

Xiaomi 12Lite

Спецификациите на Xiaomi 12 Lite нудат буџетски паметен телефон кој сепак нуди одлично искуство.

~ 450 $ - 34650 ₹
Xiaomi 12Lite
 • Xiaomi 12Lite
 • Xiaomi 12Lite
 • Xiaomi 12Lite

Клучни спецификации на Xiaomi 12 Lite

 • Екранот:

  6.55 инчи, 1080 x 2400 пиксели, OLED, 120 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)

 • димензии:

  158.3 71.5 7 mm (6.23 2.81 0.28 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • Батерија:

  4500 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  108MP, f/1.8, 2160p

 • Андроид верзија:

  Андроид 12, МИУИ 13

4.2
од 5
12 Коментари
 • Висока брзина на освежување Брзо полнење Висок капацитет на батеријата Повеќе опции за боја
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки Нема OIS

Резиме на Xiaomi 12 Lite

Xiaomi 12 Lite е паметен телефон што не е пуштен на глобалните пазари. Тоа е поевтина алтернатива на Xiaomi 12, со намалени спецификации и карактеристики. Телефонот има 6.55-инчен OLED дисплеј од 1080p 120Hz, процесор Snapdragon 778G, 6/8 GB RAM, 128/256 GB простор за складирање и троен систем за задна камера (главна 108 MP + 8 MP ултраширок + 5 MP длабочина). Работи на софтверот MIUI 13 на Xiaomi, базиран на Android 12. Xiaomi 12 Lite беше добро прифатен од рецензентите, пофален за неговата ниска цена и пристојните вкупни перформанси. Сепак, некои го критикуваа недостатокот на високи функции на телефонот и малку подпросечното траење на батеријата.

Xiaomi 12 Lite Performance

Xiaomi 12 Lite е одличен телефон ако барате перформанси. Има чипсет Qualcomm Snapdragon 778G и графички процесор Adreno 642L. Плус, доаѓа со 6GB или 8GB RAM и 128GB или 256GB простор. Така, ќе можете да ги стартувате сите ваши омилени апликации и игри без никаков проблем. Плус, телефонот доаѓа со батерија од 4500 mAh, така што ќе можете да го користите цел ден без да се грижите дека ќе остане без сок. Севкупно, Xiaomi 12 Lite е одлична опција ако барате телефон со високи перформанси што нема да ви ги уништи парите.

Xiaomi 12 Lite камера

Xiaomi 12 Lite е смартфон од средна класа со дисплеј од 6.55 инчи, процесор Snapdragon 778G, тројни задни камери и батерија од 4,160 mAh. Главниот белег на Xiaomi 12 Lite е неговиот систем на камера. Има три задни камери - примарна камера од 108 мегапиксели, ултра широка камера од 8 мегапиксели и макро камера од 5 мегапиксели. Xiaomi 12 Lite има и селфи камера од 32 MP. Xiaomi 12 Lite е смартфон од средна класа кој нуди добра вредност за парите. Има моќен процесор, голема батерија и способен систем за камера. Xiaomi 12 Lite е добар избор за оние кои бараат добро искуство со целата камера.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi 12 Lite

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename таојао
Број на модел 2203129G
Датум на издавање 2022 април 12 година
Надвор од цената

ДИСПЛЕЈ

тип OLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 402 ppi
големина 6.55 инчи, 103.6 см2 (91.5. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 120 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Сина
Пинк
димензии 158.3 71.5 7 mm (6.23 2.81 0.28 во)
Тежина 166 гр (5.86 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, жиро, близина, компас, спектар на бои
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42
5G бендови 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO со двоен опсег
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, двоен опсег, Wi-Fi Direct, точка на пристап
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
Процесорот Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 642Л
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 12, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 8 GB
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 256GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4500 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 55W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Samsung ISOCELL HM3
Отворот ѓ / 1.8
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Втора камера
резолуцијата 8 мегапиксели
Сензор Sony IMX355
Отворот f2.2
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Ултра-широк
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 2 мегапиксели
Сензор GalaxyCore GC02M1
Отворот F2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Макро
дополнителен
Резолуција на слика 108 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 32 пратеник
Сензор Sony IMX616
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi 12 Lite

Колку долго трае батеријата на Xiaomi 12 Lite?

Батеријата Xiaomi 12 Lite има капацитет од 4500 mAh.

Дали Xiaomi 12 Lite има NFC?

Да, Xiaomi 12 Lite има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi 12 Lite?

Xiaomi 12 Lite има стапка на освежување од 120 Hz.

Која е Android верзијата на Xiaomi 12 Lite?

Верзијата на Android Xiaomi 12 Lite е Android 12, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi 12 Lite?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi 12 Lite е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi 12 Lite има безжично полнење?

Не, Xiaomi 12 Lite нема безжично полнење.

Дали Xiaomi 12 Lite е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi 12 Lite нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi 12 Lite доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi 12 Lite нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi 12 Lite?

Xiaomi 12 Lite има камера од 108 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi 12 Lite?

Xiaomi 12 Lite има сензор за камера Samsung ISOCELL HM3.

Која е цената на Xiaomi 12 Lite?

Цената на Xiaomi 12 Lite е 450 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 12 Lite?

MIUI 17 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi 12 Lite.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 12 Lite?

Android 15 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi 12 Lite.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi 12 Lite?

Xiaomi 12 Lite ќе добие 3 MIUI и 4 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 17.

Колку години Xiaomi 12 Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi 12 Lite ќе добие 4 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi 12 Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi 12 Lite добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi 12 Lite излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi 12 Lite од кутијата со MIUI 13 базиран на Android 12.

Кога Xiaomi 12 Lite ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi 12 Lite лансиран со MIUI 13 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 12 Lite ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi 12 Lite лансиран со Android 12 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 12 Lite ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Xiaomi 12 Lite ќе добие ажурирање на Android 13 во Q1 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi 12 Lite?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi 12 Lite ќе заврши во 2026 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi 12 Lite

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 12 коментари за овој производ.

Пол Арџеј Тореспред 6 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Го добив овој телефон со варијанта од 8/256 GB со цена од 100 долари конверзија 5558 Филипински пезос, ова е масовно евтино со оваа цена за повисока варијанта

Позитиви
 • Добро за играње игри како Mobile Legends и Wildrift
 • Amoled со FHD дисплеј
 • Заштитено со Corning Gorilla Glass 3
Негативни
 • Батеријата не трае еден ден
 • Стапка на освежување од само 60 Hz
 • Селфи камера со слаб квалитет
Првопред 6 месеци
Препорачувам

Овој телефон е убав, го добив за половина од цената. Сакам сè за него, иако има некои недостатоци. како да има само батерија од 4300 mAh, што е намалување од Redmi Note 11, бидејќи батеријата на тој телефон трае цел ден, со резервни 25% (видеоповиците траат 6 часа 100-25%, за разлика од 12 lite кои само трае 4 часа). процесорот е рехабилитација од минатата година, што е SD778G, кој во ретроспектива, требаше да се надгради на sd 7 gen 1. но еј, никој не помисли на тоа, претпоставувам. без официјален рејтинг на IP што е исто така минус, и без приклучок за слушалки. но освен она што го наведов погоре, ова е цврст телефон. светли, убави бои на сликите, иако понекогаш супер заситени. во навистина светли сценарија е местото каде што камерата сјае. моментално инсталиран miui 14 eu, што е сè совршено.

Позитиви
 • прикажување
 • dolby atmos
 • камера во навистина светли сценарија
 • gyro eis е убаво
 • автоматско фокусирање на очите
Негативни
 • средна батерија
 • нема приклучок за слушалки
 • лоши ноќни снимки
 • застарен SD 778g
Алтернативен предлог за телефон: poco f5
Прикажи одговори
Michalпред 11 месеци
Препорачувам

Јас користам шест месеци задоволна сум ????

Позитиви
 • Многу добар квалитет на цем
 • .
Негативни
 • недостаток
Алтернативен предлог за телефон: мојот 13pro
Прикажи одговори
Гецевенпред 1 година
Препорачувам

На пример: купив многу среќен

Позитиви
 • добар
Негативни
 • нормално
Алтернативен предлог за телефон: Samsung Galaxy A73 или A53, Realme Gt master
Прикажи одговори
Duduпред 1 година
Препорачувам

Задоволен сум со мобилниот

Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi 12 Lite 12

Прегледи за видео на Xiaomi 12 Lite

Преглед на YouTube

Xiaomi 12Lite

×
Add comment Xiaomi 12Lite
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi 12Lite

×