Xiaomi 12

Xiaomi 12

Спецификациите на Xiaomi 12 изгледаат како да е првиот паметен телефон на Xiaomi по 2017 година.

~ 600 $ - 46200 ₹
Xiaomi 12
 • Xiaomi 12
 • Xiaomi 12
 • Xiaomi 12

Клучни спецификации на Xiaomi 12

 • Екранот:

  6.28 инчи, 1080 x 2400 пиксели, OLED, 120 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm)

 • димензии:

  152.7 69.9 8.2 mm (6.01 2.75 0.32 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • Батерија:

  4500 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  50MP, f/1.9, 4320p

 • Андроид верзија:

  Андроид 12, МИУИ 13

3.9
од 5
16 Коментари
 • Поддршка за OIS Висока брзина на освежување Безжично полнење Брзо полнење
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки

Резиме на Xiaomi 12

Xiaomi 12 е добар телефон, но има некои работи што треба да ги знаете за него пред да го купите, како што е недостатокот на скенер за отпечатоци од прсти. Брендот Xiaomi го прави овој телефон многу достапен и можеме да видиме зошто е толку популарен. Ако барате одличен буџетски водечки паметен телефон, тогаш Xiaomi 12 е добар избор. Телефонот ќе ви го даде најдоброто искуство и ќе ве направи да се чувствувате среќни додека го користите.

Дизајн на Xiaomi 12

Компактната големина на Xiaomi 12 го прави лесен за носење со една рака и добро се вклопува во џеб. Достапен е во три бои и е лесен за ракување, а единствениот недостаток е недостатокот на приклучок за слушалки. Ќе треба да користите адаптер ако треба да користите слушалки со овој телефон, а ќе ви требаат и Bluetooth слушалки за да слушате музика.

Прочитај повеќе
Целосна Преглед

Целосни спецификации на Xiaomi 12

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename купидон
Број на модел 2201123C, 2201123G
Датум на издавање 2021 година, 28 декември
Надвор од цената Околу 510 евра

ДИСПЛЕЈ

тип OLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 419 ppi
големина 6.28 инчи, 95.2 см2 (89.2. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 120 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning Gorilla Glass Victory
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
зелена
Сина
Пинк
димензии 152.7 69.9 8.2 mm (6.01 2.75 0.32 во)
Тежина 179 гр или 180 гр (6.31 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, близина, жиро, компас, спектар на бои
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42
5G бендови 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS. До три-бенд: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A, 5G
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, Wi-Fi Direct, точка на пристап
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen1 (4 nm)
Процесорот Осумјадрен (1x3.00 GHz Cortex-X2 и 3x2.50 GHz Cortex-A710 и 4x1.80 GHz Cortex-A510)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 730
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 12, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 256GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 8GB RAM меморија
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4500 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 67W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење Да
Обратно полнење Да

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор IMX766
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Втора камера
резолуцијата 5 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Телемакро
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 13 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Ултра-широк
дополнителен
Резолуција на слика 50 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 8K@24fps (HDR10), 4K@30fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 720p@1920fps gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 32 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p@30/60fps, 720p@120fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi 12

Колку долго трае батеријата на Xiaomi 12?

Батеријата Xiaomi 12 има капацитет од 4500 mAh.

Дали Xiaomi 12 има NFC?

Да, Xiaomi 12 има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi 12?

Xiaomi 12 има стапка на освежување од 120 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi 12?

Верзијата на Android Xiaomi 12 е Android 12, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi 12?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi 12 е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi 12 има безжично полнење?

Да, Xiaomi 12 има безжично полнење.

Дали Xiaomi 12 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi 12 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi 12 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi 12 нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi 12?

Xiaomi 12 има камера од 50 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi 12?

Xiaomi 12 има сензор за камера IMX766.

Која е цената на Xiaomi 12?

Цената на Xiaomi 12 е 600 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 12?

MIUI 17 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi 12.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 12?

Android 15 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi 12.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi 12?

Xiaomi 12 ќе добие 3 MIUI и 4 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 17.

Колку години Xiaomi 12 ќе добива ажурирања?

Xiaomi 12 ќе добие 4 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi 12 ќе добива ажурирања?

Xiaomi 12 добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi 12 излези од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi 12 излези од кутијата со MIUI 13 базиран на Android 12.

Кога Xiaomi 12 ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi 12 лансиран со MIUI 13 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 12 ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi 12 лансиран со Android 12 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 12 ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Xiaomi 12 ќе добие ажурирање на Android 13 во Q1 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi 12?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi 12 ќе заврши во 2026 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi 12

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 16 коментари за овој производ.

Рони Хасанпред 1 година
Препорачувам

Xiaomi 12 влечат сипот

Алтернативен предлог за телефон: Xiaomi 12
Митпред 1 година
Препорачувам

Многу добар телефон за вредноста

Позитиви
 • Добра изведба
 • Батерии
 • дизајн
Негативни
 • Отпорен на гребење
Алтернативен предлог за телефон: xiaomi 12 pro
Прикажи одговори
Хозе Дукепред 1 година
Препорачувам

Го видов денес во цц траки

Позитиви
 • елегантни и високи перформанси на процесорот
Негативни
 • скапи
Алтернативен предлог за телефон: iPhone 13 pro макс
Роњапред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

Ми се допаѓа xiaomi 12. Камерата е одлична!

Позитиви
 • Камера
Негативни
 • Отпечаток од прст на екранот
Алтернативен предлог за телефон: Huawei P20
yjwпред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

ниски перформанси на батеријата, се друго е добро

Позитиви
 • прикажување
 • дизајн
 • камера
 • големина
Негативни
 • батерија
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi 12 16

Xiaomi 12 видео прегледи

Преглед на YouTube

Xiaomi 12

×
Add comment Xiaomi 12
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi 12

×