Xiaomi 12X

Xiaomi 12X

Xiaomi 12X е мал паметен телефон од висока класа и буџет на Xiaomi.

~ 450 $ - 34650 ₹
Xiaomi 12X
 • Xiaomi 12X
 • Xiaomi 12X
 • Xiaomi 12X

Клучни спецификации на Xiaomi 12X

 • Екранот:

  6.28 инчи, 1080 x 2400 пиксели, OLED, 120 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7nm)

 • димензии:

  152.7 69.9 8.2 mm (6.01 2.75 0.32 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • Батерија:

  4500 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  50MP, f/1.9, 4320p

 • Андроид верзија:

  Андроид 11, МИУИ 13

4.8
од 5
39 Коментари
 • Поддршка за OIS Висока брзина на освежување Брзо полнење Висок капацитет на батеријата
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки

Резиме на Xiaomi 12X

Xiaomi 12X е предводник на паметен телефон од почетно ниво, со голем дисплеј и голема внатрешна меморија. Екранот од 6.28 инчи е Full HD+ и има стапка на освежување од 120 Hz. Исто така, располага со Dolby Vision за висококвалитетно искуство во средини со слаба осветленост. Xiaomi 12X е доста сличен на Mi 11X во однос на спецификациите. И двата смартфони имаат Android 11. Единствената разлика помеѓу двата е градбата. Xiaomi 12X има 6.28-инчен AMOLED дисплеј, сличен на оној што се наоѓа на поголемите телефони Xiaomi. Камерата исто така реагира многу, со минимален отпор од прстите. Дизајнот на екранот не е импресивен, но неговата големина и тежина го прават лесен за носење. Екранот спакуван со пиксели на Xiaomi е јасен победник во нашите очи. На Xiaomi 12X му недостасува скенер за отпечатоци, што е важна карактеристика кај паметните телефони.
Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi 12X

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename психа
Број на модел 2112123AC, 2112123AG
Датум на издавање 2021 година, 28 декември
Надвор од цената Околу 450 евра

ДИСПЛЕЈ

тип OLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 419 ppi
големина 6.28 инчи, 95.2 см2 (89.2. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 120 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning Gorilla Glass Victory
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Сина
Пинк
димензии 152.7 69.9 8.2 mm (6.01 2.75 0.32 во)
Тежина 176 гр (6.21 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, близина, жиро, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42
5G бендови 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS. До три-бенд: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A, 5G
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, Wi-Fi Direct, точка на пристап
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7nm)
Процесорот Осумјадра (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 650
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 11, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 256GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 8GB RAM меморија
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4500 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 67W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор IMX766
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Втора камера
резолуцијата 5 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Телемакро
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 13 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Ултра-широк
дополнителен
Резолуција на слика 50 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240/960fps, gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 32 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p@30/60fps, 720p@120fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi 12X

Колку долго трае батеријата на Xiaomi 12X?

Батеријата Xiaomi 12X има капацитет од 4500 mAh.

Дали Xiaomi 12X има NFC?

Да, Xiaomi 12X има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi 12X?

Xiaomi 12X има стапка на освежување од 120 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi 12X?

Верзијата на Android Xiaomi 12X е Android 11, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi 12X?

Резолуцијата на екранот Xiaomi 12X е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi 12X има безжично полнење?

Не, Xiaomi 12X нема безжично полнење.

Дали Xiaomi 12X е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi 12X нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi 12X доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi 12X нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi 12X?

Xiaomi 12X има камера од 50 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi 12X?

Xiaomi 12X има сензор за камера IMX766.

Која е цената на Xiaomi 12X?

Цената на Xiaomi 12X е 450 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 12X?

MIUI 17 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi 12X.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 12X?

Android 14 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi 12X.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi 12X?

Xiaomi 12X ќе добие 3 MIUI и 4 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 17.

Колку години Xiaomi 12X ќе добива ажурирања?

Xiaomi 12X ќе добие 4 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi 12X ќе добива ажурирања?

Xiaomi 12X добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi 12X излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi 12X од кутијата со MIUI 13 базиран на Android 12.

Кога Xiaomi 12X ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi 12X лансиран со MIUI 13 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 12X ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi 12X веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi 12X ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Xiaomi 12X ќе добие ажурирање на Android 13 во Q1 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi 12X?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi 12X ќе заврши во 2026 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi 12X

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 39 коментари за овој производ.

Чупред 7 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Добро..............

Прикажи одговори
Andrewпред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Разочаран. Нема клонирање на апликации. Заштитната фолија почна да се олупи по една недела и покрај внимателното користење на уредот.

Прикажи одговори
Andrewпред 1 година
Јас не препорачувам

Разочаран, нема поддршка за клонирање апликации.

Alanпред 1 година
Препорачувам

Добар телефон, но не добив ажурирање на miui 14

Прикажи одговори
Каталинпред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

2 меки производи (не е убаво), но добар телефон за пари

Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi 12X 39

Прегледи за видео на Xiaomi 12X

Преглед на YouTube

Xiaomi 12X

×
Add comment Xiaomi 12X
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi 12X

×