xiaomi 13 pro

xiaomi 13 pro

Супериорната ултра камера на Xiaomi е во Xiaomi 13 Pro.

~ 700 $ - 53900 ₹
xiaomi 13 pro
 • xiaomi 13 pro
 • xiaomi 13 pro
 • xiaomi 13 pro

Клучни спецификации на Xiaomi 13 Pro

 • Екранот:

  6.73 инчи, 1440 x 3200 пиксели, LTPO OLED, 120 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4nm)

 • димензии:

  162.9 74.6 8.4 mm или 8.7 mm

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • Батерија:

  4820 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  50MP, f/1.9, 4320p

 • Андроид верзија:

  Андроид 13, МИУИ 14

4.4
од 5
18 Коментари
 • Поддршка за OIS Висока брзина на освежување Безжично полнење HyperCharge
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки

Целосни спецификации на Xiaomi 13 Pro

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename нува
Број на модел 2210132C, 2210132G
Датум на издавање 2022 година, 11 декември
Надвор од цената Околу 700 евра

ДИСПЛЕЈ

тип ЛТПО ОЛЕД
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 522 ppi
големина 6.73 инчи, 108.9 см2 (89.6. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 120 Hz
резолуцијата 1440 x 3200 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning Gorilla Glass Victory
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Сина
Бела
Нане
димензии 162.9 74.6 8.4 mm или 8.7 mm
Тежина 210 гр или 229 гр (7.41 oz)
материјал Стаклен преден дел (Gorilla Glass Victus), керамички заден или силиконски полимер назад, алуминиумска рамка
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, близина, жиро, компас, барометар, спектар на бои
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42
5G бендови 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)
Брзина на мрежата HSPA, LTE-A, 5G
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, двоен опсег, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.3, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4nm)
Процесорот Осумјадрен (1x3.2 GHz Cortex-X3 и 2x2.8 GHz Cortex-A715 и 2x2.8 GHz Cortex-A710 и 3x2.0 GHz Cortex-A510)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 740
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 13, МИУИ 14
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 256GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 8GB RAM меморија
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4820 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 120W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење Да
Обратно полнење Да

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор IMX989
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Широк
дополнителен
Втора камера
резолуцијата 50 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Ултра широк
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 50 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор 3.2x
оптички зум
Леќа Телефото
дополнителен
Резолуција на слика 50.3 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Леќа Leica, блиц со двоен тон со двоен LED, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 32 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi 13 Pro

Колку долго трае батеријата на Xiaomi 13 Pro?

Батеријата на Xiaomi 13 Pro има капацитет од 4820 mAh.

Дали Xiaomi 13 Pro има NFC?

Да, Xiaomi 13 Pro има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi 13 Pro?

Xiaomi 13 Pro има стапка на освежување од 120 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi 13 Pro?

Верзијата на Android Xiaomi 13 Pro е Android 13, MIUI 14.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi 13 Pro?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi 13 Pro е 1440 x 3200 пиксели.

Дали Xiaomi 13 Pro има безжично полнење?

Да, Xiaomi 13 Pro има безжично полнење.

Дали Xiaomi 13 Pro е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi 13 Pro нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi 13 Pro доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi 13 Pro нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi 13 Pro?

Xiaomi 13 Pro има камера од 50 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi 13 Pro?

Xiaomi 13 Pro има сензор за камера IMX989.

Која е цената на Xiaomi 13 Pro?

Цената на Xiaomi 13 Pro е 700 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 13 Pro?

MIUI 18 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi 13 Pro.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 13 Pro?

Android 16 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi 13 Pro.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi 13 Pro?

Xiaomi 13 Pro ќе добие 3 MIUI и 4 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 18.

Колку години Xiaomi 13 Pro ќе добива ажурирања?

Xiaomi 13 Pro добива ажурирање на секои 3 месеци.

Колку често Xiaomi 13 Pro ќе добива ажурирања?

Xiaomi 13 Pro од кутијата со MIUI 14 базиран на Android 13.

Xiaomi 13 Pro излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi 13 Pro лансиран со MIUI 14 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 13 Pro ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi 13 Pro лансиран со Android 13 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 13 Pro ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Да, Xiaomi 13 Pro ќе добие ажурирање на Android 14 во Q1 2024 година.

Кога Xiaomi 13 Pro ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi 13 Pro ќе заврши на 2027 година.

Осврти и мислења од корисниците на Xiaomi 13 Pro

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 18 коментари за овој производ.

Nathanпред 6 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Го купив телефонот уште во април оваа година (23) го надградив од Xiaomi mi 10T lite 5G бидејќи сакав да го користам 10T, па останав со Xiaomi и сè уште немам никакви поплаки

Позитиви
 • 120 Hz и големината на екранот 120wt char
Негативни
 • Батеријата ми се спушта малку брзо
Прикажи одговори
Viktorпред 8 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Го сака телефонот)

Позитиви
 • Крајот
Алтернативен предлог за телефон: Не кој
Прикажи одговори
Али Мустафа Бајрампред 10 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Треба да купам, јас сум во КСА

Vickyпред 1 година
Препорачувам

Овој телефон има бирач MIUI?

Алтернативен предлог за телефон: 13 на
Vbtпред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

Купен пред еден месец и многу задоволен од него

Позитиви
 • перформанси
Негативни
 • Звучникот може да биде подобар
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi 13 Pro 18

Прегледи за видео на Xiaomi 13 Pro

Преглед на YouTube

xiaomi 13 pro

×
Add comment xiaomi 13 pro
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

xiaomi 13 pro

×