Xiaomi 13

Xiaomi 13

Првиот уред на Xiaomi со Snapdragon 8 Gen 2.

~ 550 $ - 42350 ₹
Xiaomi 13
 • Xiaomi 13
 • Xiaomi 13
 • Xiaomi 13

Клучни спецификации на Xiaomi 13

 • Екранот:

  6.36 инчи, 1080 x 2400 пиксели, OLED, 120 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4nm)

 • димензии:

  152.8 71.5 8.0 mm или 8.1 mm

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • Батерија:

  4500 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  50MP, f/1.8, 4320p

 • Андроид верзија:

  Андроид 13, МИУИ 14

4.6
од 5
12 Коментари
 • Поддршка за OIS Висока брзина на освежување Безжично полнење HyperCharge
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки

Целосни спецификации на Xiaomi 13

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename фукси
Број на модел 2211133C, 2211133G
Датум на издавање 2022 година, 11 декември
Надвор од цената Околу 550 евра

ДИСПЛЕЈ

тип OLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 414 ppi
големина 6.36 инчи, 97.7 см2 (89.4. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 120 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning Gorilla Glass Victory
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Сина
Бела
Нане
Сива
Темно сино
Црвена
зелена
жолта
димензии 152.8 71.5 8.0 mm или 8.1 mm
Тежина 185 гр или 189 гр (6.53 oz)
материјал Стаклена напред, стаклена задна или силиконски полимерна задна страна, алуминиумска рамка
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, близина, жиро, компас, спектар на бои
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42
5G бендови 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5)
Брзина на мрежата HSPA, LTE-A, 5G
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, двоен опсег, Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.3, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2 (4nm)
Процесорот Осумјадрен (1x3.2 GHz Cortex-X3 и 2x2.8 GHz Cortex-A715 и 2x2.8 GHz Cortex-A710 и 3x2.0 GHz Cortex-A510)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 740
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 13, МИУИ 14
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 256GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 8GB RAM меморија
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4500 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 120W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење Да
Обратно полнење Да

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор IMX800
Отворот ѓ / 1.8
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Широк
дополнителен
Втора камера
резолуцијата 12 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Ултра широк
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 10 мегапиксели
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор 3.2x
оптички зум
Леќа Телефото
дополнителен
Резолуција на слика 50 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Леќа Leica, блиц со двоен тон со двоен LED, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 32 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi 13

Колку долго трае батеријата на Xiaomi 13?

Батеријата Xiaomi 13 има капацитет од 4500 mAh.

Дали Xiaomi 13 има NFC?

Да, Xiaomi 13 има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi 13?

Xiaomi 13 има стапка на освежување од 120 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi 13?

Верзијата на Android Xiaomi 13 е Android 13, MIUI 14.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi 13?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi 13 е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi 13 има безжично полнење?

Да, Xiaomi 13 има безжично полнење.

Дали Xiaomi 13 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi 13 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi 13 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi 13 нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi 13?

Xiaomi 13 има камера од 50 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi 13?

Xiaomi 13 има сензор за камера IMX800.

Која е цената на Xiaomi 13?

Цената на Xiaomi 13 е 550 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 13?

MIUI 18 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi 13.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi 13?

Android 16 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi 13.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi 13?

Xiaomi 13 ќе добие 3 MIUI и 4 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 18.

Колку години Xiaomi 13 ќе добива ажурирања?

Xiaomi 13 добива ажурирање на секои 3 месеци.

Колку често Xiaomi 13 ќе добива ажурирања?

Xiaomi 13 излези од кутијата со MIUI 14 базиран на Android 13.

Xiaomi 13 излези од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi 13 лансиран со MIUI 14 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 13 ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi 13 лансиран со Android 13 надвор од кутијата.

Кога Xiaomi 13 ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Да, Xiaomi 13 ќе добие ажурирање на Android 14 во Q1 2024 година.

Кога Xiaomi 13 ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi 13 ќе заврши во 2027 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi 13

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 12 коментари за овој производ.

Томас Ајстермаерпред 6 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

За мене овој телефон е многу добар!

Прикажи одговори
таибпред 8 месеци
Препорачувам

Попрактичен поради вашата големина, задоволен сум од неговите перформанси: камера, конекција, но звукот останува да се посакува без употреба

Позитиви
 • Приклучок за софтвер за камера
Негативни
 • Син при чер
Алтернативен предлог за телефон: Xiaomi 14t
Прикажи одговори
Кирил 69пред 10 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Овој паметен телефон го имам 4 месеци, со 12 g рам. Навистина ми се допаѓа овој телефон, идеална големина на екранот за мене, прекрасен екран, супер 4nm процесор, многу квалитетни фотографии и конечно го отстранија својот макро сензор кој беше бескорисен! И звукот е одличен, во стерео секако.... немаше да го купам за 990 евра, цената кога првпат излезе, но го најдов за 680 евра со 12г рам и сега сум повеќе од задоволна! Топло го препорачувам, за секаква употреба!

Позитиви
 • Настапи, écran, son, autonomie, charge rapide
Негативни
 • Dos en verre (траги од кучиња)
Прикажи одговори
Кирил 69пред 10 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Јас од моја страна го имам Xiaomi 13 веќе околу 2 месеци и сум многу, многу задоволен од него. Го обожавам неговиот дизајн, зрачи со врвен производствен квалитет и нема што да му замерувам досега... прекрасен мал скапоцен камен, на почетокот малку скап, но лично платив 680 евра за него. по таа цена е непобедлива!

Позитиви
 • Претстави
 • Брзо полнење
 • дизајн
 • Награда главна
 • Екран
Прикажи одговори
Димитрије Димитријевиќпред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

Го најдов овој одличен телефон со врвни перформанси што е овој телефон. Го сакам компактниот дизајн на него. Материјалите се врвни!

Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi 13 12

Xiaomi 13 видео прегледи

Преглед на YouTube

Xiaomi 13

×
Add comment Xiaomi 13
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi 13

×