Xiaomi Mi 10 Youth 5G

Xiaomi Mi 10 Youth 5G

Xiaomi Mi 10 Youth 5G има голем капацитет за зумирање.

~ 220 $ - 16940 ₹
Xiaomi Mi 10 Youth 5G
 • Xiaomi Mi 10 Youth 5G
 • Xiaomi Mi 10 Youth 5G
 • Xiaomi Mi 10 Youth 5G

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 10 Youth 5G

 • Екранот:

  6.57 инчи, 1080 x 2400 пиксели, Super AMOLED, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 765G (SDM765)

 • димензии:

  164 74.8 7.9 mm (6.46 2.94 0.31 во)

 • Резултат на Антуту:

  331 k v8

 • RAM меморија и складирање:

  6/8 GB RAM, 64 GB / 128 GB 6 GB RAM
  128 GB / 256 GB 8 GB RAM
  UFS 2.1

 • Батерија:

  4160 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  48 MP, f/1.8, четворна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 12, МИУИ 13

4.5
од 5
2 Коментари
 • Поддршка за OIS Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Висок капацитет на батеријата
 • Нема слот за SD-картичка Не е водоотпорен

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 10 Youth 5G

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен 2020 април 27 година
Codename вангог
Број на модел
Датум на издавање 2020 мај 4 година
Надвор од цената Околу 270 евра

ДИСПЛЕЈ

тип Супер АМОЛЕД
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 401 ppi
големина 6.57 инчи, 104.2 см2 (85.0. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit) 600 cd/M²
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики HDR10 +

ТЕЛО

Бои
Сина
Бела
Црна
зелена
Портокал/праска
димензии 164 74.8 7.9 mm (6.46 2.94 0.31 во)
Тежина 192 гр (6.77 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Да
НФЦ Да
Инфрацрвен Да
Тип на USB 2.0, Конектор за реверзибилен конектор Type-C 1.0, USB вклучен
Систем за ладење Да
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41
5G бендови 1, 41, 78, 79 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со двобенд A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Брзина на мрежата HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL)
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX Прилагодлив
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 765G (SDM765)
Процесорот Octa-core (1x2.4 GHz Kryo 475 Prime и 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver)
Битови 64Бит
јадра 8 јадро јадро
Процесна технологија 7 nm
Графичкиот процесор Адрено 620
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 12, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 64 GB / 128 GB 6 GB RAM
128 GB / 256 GB 8 GB RAM
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 64 GB / 128 GB 6 GB RAM
128 GB / 256 GB 8 GB RAM
UFS 2.1
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

331k
Антуту v8

Батерија

капацитет 4160 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење Брзо полнење 4+
Брзина на полнење 20W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да, 22.5 W
Безжично полнење Не
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата 48 пратеник
Сензор Omnivision OV48B2Q
Отворот ѓ / 1.8
Големина на пиксели 0.8μm
Големина на сензор 1/2.0 "
оптички зум
Леќа 26 мм (широк)
дополнителен PDAF
Втора камера
резолуцијата 8 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 3.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум 5x оптички зум
Леќа 122 mm (телефото со перископ)
дополнителен ПДАФ, ОИС
Трета камера
резолуцијата 8 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.2
Големина на пиксели 1.12μm
Големина на сензор 1/4.0 "
оптички зум
Леќа 15 mm, 120 ° (ултраширок)
дополнителен
Четврта камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Макро
дополнителен
Резолуција на слика 48 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD) - (30/60 fps)
1920x1080 (целосно) - (30/60/120/240/960 fps)
1280x720 (HD) - (30/120/240/960 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да, 960 fps
Карактеристики Двоен LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 16 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 10 Youth 5G

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Батеријата Xiaomi Mi 10 Youth 5G има капацитет од 4160 mAh.

Дали Xiaomi Mi 10 Youth 5G има NFC?

Да, Xiaomi Mi 10 Youth 5G има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 10 Youth 5G е Android 12, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Резолуцијата на екранот Xiaomi Mi 10 Youth 5G е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 10 Youth 5G има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 10 Youth 5G нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 10 Youth 5G е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 10 Youth 5G нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 10 Youth 5G доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 10 Youth 5G има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G има камера од 48 MP.

Кој е сензорот за камера на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G има сензор за камера Omnivision OV48B2Q.

Која е цената на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Цената на Xiaomi Mi 10 Youth 5G е 220 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

MIUI 14 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 10 Youth 5G.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Android 12 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 10 Youth 5G.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 14.

Колку години Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi 10 Youth 5G излези од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G излези од кутијата со MIUI 11 базиран на Android 10

Кога Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi 10 Youth 5G веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Не, Xiaomi Mi 10 Youth 5G нема да добие ажурирање на Android 13.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10 Youth 5G?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10 Youth 5G ќе заврши во 2023 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 10 Youth 5G

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 2 коментари за овој производ.

Мустафа Кочапред 2 години
Јас дефинитивно препорачувам

Го купив овој телефон пред повеќе од една година. Навистина е добар за секојдневна употреба. Можам да користам која било апликација и игра.

Позитиви
 • Има FM радио. Само преземете од apkmirror.
 • Телефото не е одлично, но корисно и доволно.
 • Квалитетот на екранот е многу добар.
 • Има какви било корисни спецификации.
Негативни
 • Нема слот за SD-картичка.
 • Нема целосна 4G разновидност во Турција. Б20 недостасува.
 • Не познат телефон. Неколку програмери.
Алтернативен предлог за телефон: Mi11Pro
Прикажи одговори
Мај Тангпред 2 години
Препорачувам

Купив една година и навистина сум среќен

Позитиви
 • Со високи перформанси
 • Убав дизајн
Негативни
 • Селфито не е добро
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 10 Youth 5G 2

Прегледи на видео за млади 10G на Xiaomi Mi 5

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 10 Youth 5G

×
Add comment Xiaomi Mi 10 Youth 5G
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 10 Youth 5G

×