Xiaomi Mi 10

Xiaomi Mi 10

Xiaomi Mi 10 има голем дисплеј со компактен дизајн.

~ 550 $ - 42350 ₹
Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10
 • Xiaomi Mi 10

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 10

 • Екранот:

  6.67 инчи, 1080 x 2340 пиксели, Super AMOLED, 90 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 865 (SM8250)

 • димензии:

  162.6 74.8 9 mm (6.40 2.94 0.35 во)

 • Резултат на Антуту:

  561 k v8

 • RAM меморија и складирање:

  8/12 GB RAM, 128/256 GB ROM - 8 GB RAM
  256 GB ROM - 12 GB RAM

 • Батерија:

  4780 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  108 MP, f/1.7, четворна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 12, МИУИ 13

4.3
од 5
13 Коментари
 • Ниска вредност на сар (САД) Поддршка за OIS Висока брзина на освежување Безжично полнење
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки Не е водоотпорен

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 10

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен 2020 година, 13 февруари
Codename umi
Број на модел M2001J2G, M2001J2I, M2001J2C, M2001J2E
Датум на издавање 2020 година, 14 февруари
Надвор од цената Околу 530 евра

ДИСПЛЕЈ

тип Супер АМОЛЕД
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 19.5:9 - густина од 386 ppi
големина 6.67 инчи, 109.2 см2 (89.8. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 90 Hz
резолуцијата 1080 x 2340 пиксели
Највисока осветленост (nit) 1200 cd/M²
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики DCI-P3
HDR10 +
90Hz
Сензор на допир од 180 Hz

ТЕЛО

Бои
Сина
Златна
Сребрена
димензии 162.6 74.8 9 mm (6.40 2.94 0.35 во)
Тежина 208 гр (7.34 oz)
материјал Пластика
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (под екранот, оптички), акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен Да
Тип на USB 2.0, Конектор за реверзибилен конектор Type-C 1.0, USB вклучен
Систем за ладење Да
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови LTE опсег - 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)
5G бендови 5G опсег 1 (2100), 3 (1800), 41 (2500), 78 (3500), 79 (4700); СА/НСА
ТД-SCDMA
навигација Да, со двобенд A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Брзина на мрежата HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL)
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 1
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, точка на пристап
Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Прилагодлив
VoLTE Да
FM радио Да
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD) 0.8 W / kg
Глава SAR (ABD) 0.54 W / kg
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 865 (SM8250)
Процесорот Осумјадра (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
Битови 64Бит
јадра 8 јадро јадро
Процесна технологија 7 nm +
Графичкиот процесор Адрено 650
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 12, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 128/256 GB ROM - 8 GB RAM
256 GB ROM - 12 GB RAM
Тип на RAM меморија LPDDR5
Мебел за складирање 128/256 GB ROM - 8 GB RAM
256 GB ROM - 12 GB RAM
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

561k
Антуту v8

Батерија

капацитет 4780 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 30W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да, 30 W
Безжично полнење Да
Обратно полнење Да

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата 108 пратеник
Сензор Samsung Bright S5KHMX
Отворот ѓ / 1.7
Големина на пиксели
Големина на сензор 1/1.33 "
оптички зум
Леќа Широк
дополнителен ПДАФ, ОИС
Втора камера
резолуцијата 13 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа 12 мм (ултрастрано)
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Макро
дополнителен
Четврта камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Длабочина
дополнителен
Резолуција на слика 12032 x 9024 пиксели
108.58 пратеник (мегапиксели)
Видео резолуција и FPS 7680x4320 (8K UHD) - (30 fps)
3840x2160 (4K UHD) - (30/60 fps)
1920x1080 (целосно) - (30/60/240/960 fps)
1280x720 (HD) - (30/960 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да, 960 fps
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 20 пратеник
Сензор Samsung S5K3T2
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели 0.9μm
Големина на сензор 1/3 "
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 10

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 10?

Батеријата на Xiaomi Mi 10 има капацитет од 4780 mAh.

Дали Xiaomi Mi 10 има NFC?

Да, Xiaomi Mi 10 има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 10?

Xiaomi Mi 10 има стапка на освежување од 90 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 10?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 10 е Android 12, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10 е 1080 x 2340 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 10 има безжично полнење?

Да, Xiaomi Mi 10 има безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 10 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 10 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 10 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi 10 нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 10?

Xiaomi Mi 10 има камера од 108 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 10?

Xiaomi Mi 10 има сензор за камера Samsung Bright S5KHMX.

Која е цената на Xiaomi Mi 10?

Цената на Xiaomi Mi 10 е 550 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10?

MIUI 14 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 10.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10?

Android 12 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 10.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 10?

Xiaomi Mi 10 ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни надградби на Android до MIUI 14.

Колку години Xiaomi Mi 10 ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10 ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi 10 ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10 добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi 10 од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi 10 од кутијата со MIUI 11 базиран на Android 10

Кога Xiaomi Mi 10 ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi 10 веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi 10 ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi 10 веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi 10 ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Не, Xiaomi Mi 10 нема да добие ажурирање на Android 13.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10 ќе заврши во 2023 година.

Осврти и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 10

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 13 коментари за овој производ.

Sahamпред 1 година
Препорачувам

Ми треба ажурирање на мојот телефон mi14

Прикажи одговори
Artur
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 1 година
Препорачувам

Штета што ажурирањата се толку Żarki издадени

Прикажи одговори
Alex
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 1 година
Препорачувам

Купено во јуни 2020 година. Пристигна најновото ажурирање на miui 12.0 1 и андроид 10. Се обидов да ги инсталирам најновите верзии - ја блокира инсталацијата. Не е јасно Кога ќе пристигне барем андроид 11. Задоволен сум од телефонот

Прикажи одговори
Пирке17
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 1 година
Препорачувам

Смартфон чекан, но што се однесува до ажурирањата, катастрофа. Едвај добивате ажурирања, штета.

Позитиви
 • Покажи
 • стерео-
Негативни
 • новости
Алтернативен предлог за телефон: Ние сме 11
Прикажи одговори
Мигел
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 1 година
Препорачувам

Доста среќна, се надевам дека ќе трае долго без да дава проблеми

Негативни
 • Не за две карти
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 10 13

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 10

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 10

×
Add comment Xiaomi Mi 10
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 10

×