Xiaomi mi 10s

Xiaomi mi 10s

Xiaomi Mi 10S има прекрасни звучници со оверклокуван Snapdragon 870 SoC.

~ 385 $ - 29645 ₹
Xiaomi mi 10s
 • Xiaomi mi 10s
 • Xiaomi mi 10s
 • Xiaomi mi 10s

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 10S

 • Екранот:

  6.67 инчи, 1080 x 2340 пиксели, AMOLED, 90 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7nm)

 • димензии:

  162.6 74.8 9 mm (6.40 2.94 0.35 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • Батерија:

  4780 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  108MP, f/1.7, 4320p

 • Андроид верзија:

  Андроид 11, МИУИ 12

4.0
од 5
3 Коментари
 • Поддршка за OIS Висока брзина на освежување Безжично полнење Брзо полнење
 • Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки Стара верзија на софтверот

Резиме на Xiaomi Mi 10S

Mi 10S е телефон кој излезе во 2021 година. Тој е дел од серијата Mi 10 и е наследник на Mi 10. Mi 10S има 6.67-инчен дисплеј со резолуција 1080 x 2340. Се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 870 и има 8GB RAM. Има простор за складирање од 128/256 GB, а има и слот за microSD картичка за проширување. Mi 10S има тројни задни камери кои се состојат од главна камера од 108 MP, ултра широка камера од 13 MP и макро и сензор за длабочина од 2 MP. Има предна камера од 20 MP. Телефонот работи на Android 10 со MIUI 12 на врвот. Има батерија од 4500 mAh која поддржува брзо полнење. Mi 10S е достапен во сина, црна и бела боја.

Аудио квалитет на Mi 10S

Можеби се прашувате како квалитетот на звукот на Mi 10S се споредува со другите телефони на пазарот. Со задоволство известуваме дека е одлично! Телефонот доаѓа со стерео звучници кои даваат јасен и богат звук. И ако користите слушалки, ќе ја цените поддршката за звук со висока резолуција. Без разлика дали слушате музика, гледате филм или играте игра, ќе уживате во висококвалитетен звук што ја оживува вашата содржина.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 10S

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename мајчина душица
Број на модел M2102J2SC
Датум на издавање 2021 март 12 година
Надвор од цената 669.99 долари

ДИСПЛЕЈ

тип AMOLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 19.5:9 - густина од 386 ppi
големина 6.67 инчи, 109.2 см2 (89.8. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 90 Hz
резолуцијата 1080 x 2340 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Титаниум црна
Мраз сино
Белило
димензии 162.6 74.8 9 mm (6.40 2.94 0.35 во)
Тежина 208 гр (7.34 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (под екранот, оптички), акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 34, 38, 39, 40, 41
5G бендови 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со двобенд A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A, 5G
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, двоен опсег, Wi-Fi Direct, точка на пристап
Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Прилагодлив
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7nm)
Процесорот Осумјадра (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 650
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 11, МИУИ 12
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 256GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128GB 8GB RAM меморија
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4780 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење Брзо полнење 4+
Брзина на полнење 33W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење Да
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Samsung ISOCELL HMX
Отворот ѓ / 1.7
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Резолуција на слика 108 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 20 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p@30fps, 720p@120fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 10S

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 10S?

Батеријата на Xiaomi Mi 10S има капацитет од 4780 mAh.

Дали Xiaomi Mi 10S има NFC?

Да, Xiaomi Mi 10S има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 10S?

Xiaomi Mi 10S има стапка на освежување од 90 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 10S?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 10S е Android 11, MIUI 12.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10S?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10S е 1080 x 2340 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 10S има безжично полнење?

Да, Xiaomi Mi 10S има безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 10S е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 10S нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 10S доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi 10S нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 10S?

Xiaomi Mi 10S има камера од 108 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 10S?

Xiaomi Mi 10S има сензор за камера Samsung ISOCELL HMX.

Која е цената на Xiaomi Mi 10S?

Цената на Xiaomi Mi 10S е 385 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10S?

MIUI 15 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 10S.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10S?

Android 13 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 10S.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 10S?

Xiaomi Mi 10S ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни надградби на Android до MIUI 15.

Колку години Xiaomi Mi 10S ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10S ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi 10S ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10S се ажурира на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi 10S излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi 10S од кутијата со MIUI 12 базиран на Android 11

Кога Xiaomi Mi 10S ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi 10S веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi 10S ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi 10S веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi 10S ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Xiaomi Mi 10S ќе добие ажурирање на Android 13 во Q3 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10S?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10S ќе заврши во 2024 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 10S

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 3 коментари за овој производ.

Фокспред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Сè беше во ред пред ажурирањето до 13.

Прикажи одговори
Сахли Мохамедпред 2 години
Јас дефинитивно препорачувам

„Го купив пред еден месец, многу сум задоволен од него Телефон и чекам ажурирања“

Позитиви
 • одличен
Негативни
 • Одлична батерија
Алтернативен предлог за телефон: Xiaomi белешка 11
Прикажи одговори
Нео Ченпред 2 години
Препорачувам

Недостигот на глобален ROM ми пречи. Камерата со оптички зум ќе ја направи функцијата поцелосна.

Позитиви
 • 高性能
 • NFC / паметна картичка.
 • WPC
 • Полнење 33W
 • MIUI UI
Негативни
 • Квалитет на камерата
 • Волумен
 • Нема глобален ROM
Алтернативен предлог за телефон: Сè уште го барам најдобриот андроид телефон
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 10S 3

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 10S

Преглед на YouTube

Xiaomi mi 10s

×
Add comment Xiaomi mi 10s
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi mi 10s

×