Xiaomi Mi 10T Lite

Xiaomi Mi 10T Lite

Xiaomi Mi 10T Lite ќе биде најдобриот избор за среден опсег.

~ 290 $ - 22330 ₹
Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi 10T Lite
 • Xiaomi Mi 10T Lite

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 10T Lite

 • Екранот:

  6.67 инчи, 1080 x 2400 пиксели, IPS LCD, 120 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 750 5G (SM7225)

 • димензии:

  165.3 76.8 9 mm (6.51 3.02 0.35 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • RAM меморија и складирање:

  6 GB RAM, 64 GB / 128 GB ROM

 • Батерија:

  4820 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  64 MP, f/1.9, четворна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 12, МИУИ 13

4.1
од 5
19 Коментари
 • Висока брзина на освежување Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Висок капацитет на батеријата
 • IPS-екран Не е водоотпорен Нема OIS

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 10T Lite

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен 2020, септември 30 година
Codename Гоген
Број на модел
Датум на издавање 2020 октомври 13 година
Надвор од цената Околу 280 евра

ДИСПЛЕЈ

тип IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 395 ppi
големина 6.67 инчи, 107.4 см2 (84.6. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 120 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit) 450 гнили
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики HDR10
Стапка на освежување на 120Hz

ТЕЛО

Бои
Сина
Сива
Роуз злато
димензии 165.3 76.8 9 mm (6.51 3.02 0.35 во)
Тежина 214.5 гр (7.58 oz)
материјал Стаклена предна страна (Горила стакло 5), стаклена задна страна (Горила стакло 5), пластична рамка
сертификација IP53
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (странично монтиран), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Да
НФЦ Да
Инфрацрвен Да
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење Да
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA/LTE/5G
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40, 41
5G бендови 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO со двоен опсег
Брзина на мрежата HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL)
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth Да
VoLTE Да
FM радио Да
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 750 5G (SM7225)
Процесорот Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570)
Битови
јадра 8 јадро јадро
Процесна технологија 8 nm
Графичкиот процесор Адрено 619
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 12, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 6GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 64 GB / 128 GB ROM
Слот за SD картичка Да, microSDXC (користи споделен слот за SIM)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4820 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 33W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење 33W
Безжично полнење Не
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата 64 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели 0.8μm
Големина на сензор 1/1.72 "
оптички зум
Леќа 26 мм (широк)
дополнителен PDAF
Втора камера
резолуцијата 8 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.2
Големина на пиксели 1.12μm
Големина на сензор 1/4.0 "
оптички зум
Леќа 120? (ултрашироко)
дополнителен
Трета камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Макро
дополнителен
Четврта камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.4
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Длабочина
дополнителен
Резолуција на слика 64 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 4K@30fps, 1080p@60/30fps
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 16 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.5
Големина на пиксели 1.0μm
Големина на сензор 1/3.06 "
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 10T Lite

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 10T Lite?

Батеријата Xiaomi Mi 10T Lite има капацитет од 4820 mAh.

Дали Xiaomi Mi 10T Lite има NFC?

Да, Xiaomi Mi 10T Lite има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 10T Lite?

Xiaomi Mi 10T Lite има стапка на освежување од 120 Hz.

Која е Android верзијата на Xiaomi Mi 10T Lite?

Верзијата за Android Xiaomi Mi 10T Lite е Android 12, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10T Lite?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 10T Lite е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 10T Lite има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 10T Lite нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 10T Lite е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 10T Lite нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 10T Lite доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 10T Lite има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 10T Lite?

Xiaomi Mi 10T Lite има камера од 64 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi 10T Lite?

Цената на Xiaomi Mi 10T Lite е 290 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10T Lite?

MIUI 14 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 10T Lite.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 10T Lite?

Android 12 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 10T Lite.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 10T Lite?

Xiaomi Mi 10T Lite ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 14.

Колку години Xiaomi Mi 10T Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10T Lite ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi 10T Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 10T Lite добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi 10T Lite излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi 10T Lite од кутијата со MIUI 12 базиран на Android 10

Кога Xiaomi Mi 10T Lite ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi 10T Lite веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi 10T Lite ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi 10T Lite веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi 10T Lite ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Не, Xiaomi Mi 10T Lite нема да добие ажурирање на Android 13.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10T Lite?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 10T Lite ќе заврши во 2024 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 10T Lite

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 19 коментари за овој производ.

Алирезапред 1 година
Препорачувам

Ажурирајте го миуи 14 андроид 13 ве молиме

Прикажи одговори
Ибрапред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Телефонот е многу добар за секојдневна употреба, но помина долго време откако го добив ажурирањето. Телефонот е заглавен во Miui 12.5 од јануари 2022 година, иако ни беше кажано дека моделот не е подобен за MIUI 13. Отстранете ги рекламите во Управувачот со датотеки и другите внатрешни апликации. Ви благодарам.

Позитиви
 • Инфрацрвен екран, брзо полнење, брзо освежувачки екран
Негативни
 • внатрешни реклами, доцни ажурирања, селфи камера,
 • LCD екран
Алтернативен предлог за телефон: xiaomi 12 Ultra
Прикажи одговори
Александарпред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Добро оди. Задоволува вредност за парите

Прикажи одговори
Анатолијапред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

Купена во август 2022 година задоволна. препорачувам

Позитиви
 • Високи перформанси Ми се допаѓа сè
Прикажи одговори
Хуан Карлоспред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

На 27 декември ќе наполнат 2 години

Позитиви
 • Многу добар
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 10T Lite 19

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 10T Lite

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 10T Lite

×
Add comment Xiaomi Mi 10T Lite
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 10T Lite

×