Xiaomi My 11 Lite

Xiaomi My 11 Lite

Mi 11 Lite е најтенкиот паметен телефон во 2021 година.

~ 310 $ - 23870 ₹
Xiaomi My 11 Lite
 • Xiaomi My 11 Lite
 • Xiaomi My 11 Lite
 • Xiaomi My 11 Lite

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 11 Lite

 • Екранот:

  6.55 инчи, 1080 x 2400 пиксели, AMOLED, 90 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm)

 • димензии:

  160.5 75.7 6.8 mm (6.32 2.98 0.27 во)

 • Тип на SIM картичка:

  Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)

 • RAM меморија и складирање:

  4/8 GB RAM, 64 GB 4 GB RAM

 • Батерија:

  4250 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  64MP, f/1.8, 2160p

 • Андроид верзија:

  Андроид 11, МИУИ 12

4.1
од 5
29 Коментари
 • Висока брзина на освежување Брзо полнење Висок капацитет на батеријата Повеќе опции за боја
 • Нема приклучок за слушалки Стара верзија на софтверот Нема поддршка за 5G Нема OIS

Резиме на Xiaomi Mi 11 Lite

Mi 11 Lite е нов паметен телефон од Mi кој беше објавен во март 2021 година. Mi 11 Lite има многу функции кои се слични на Mi 11, вклучувајќи 6.55-инчен 1080p дисплеј, процесор Qualcomm Snapdragon 732G, задна камера 64MP, и батерија од 4250 mAh. Сепак, постојат и некои разлики, како што се помал отпечаток, помала тежина и малку пониска цена. Ако барате Mi 11 со покомпактен фактор на форма и пониска цена, Mi 11 Lite е одлична опција.

Камера Mi 11 Lite

Mi 11 Lite Camera е одличен избор за буџетски паметни телефони. Нуди систем со тројна задна камера и пристоен Snapdragon 732G SoC. Главниот сензор на Mi 11 Lite е стрелец од 64 MP. Има и камера со ултра широк агол од 8MP со видно поле од 120 степени и макро сензор од 5MP. Камерата Mi 11 Lite може да снима 4K видеа со 30 fps. Има и EIS за стабилно снимање видео. На предната страна има селфи фотограф од 16 MP. Mi 11 Lite камерата може да снима видеа од 1080p со 30 fps. Mi 11 Lite поддржува до 1x оптички зум и 10x дигитален зум. Mi 11 Lite доаѓа со MIUI 13 базиран на Android 12. Mi 11 Lite има батерија од 4,250 mAh. Поддржува брзо полнење од 22.5 W. Mi 11 Lite е достапен во варијанти за складирање од 6 GB + 64 GB и 8 GB + 128 GB.

Mi 11 Lite батерија

Батеријата на Mi 11 Lite е една од нејзините најдобри карактеристики. Телефонот има батерија од 4,250 mAh, што е прилично стандардно за телефон овие денови. Сепак, траењето на батеријата на Mi 11 Lite е сè освен стандардно. Телефонот може лесно да издржи еден ден со едно полнење, а уште подолго ако не го користите многу. Mi 11 Lite поддржува и брзо полнење од 33 W, за да можете брзо да ја наполните батеријата кога ви треба. Без разлика дали барате телефон со голема издржливост на батеријата или само сакате сигурен изведувач, Mi 11 Lite дефинитивно вреди да се размисли.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 11 Lite

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename курбет
Број на модел
Датум на издавање 2021 април 16 година
Надвор од цената 289.00 долари / 280.00 евра / 262.99 фунти

ДИСПЛЕЈ

тип AMOLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 20:9 - густина од 402 ppi
големина 6.55 инчи, 103.6 см2 (85.3. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 90 Hz
резолуцијата 1080 x 2400 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Боба црна (винил црна)
Праска розова (тоскански корали)
Сина гума за џвакање (џез сина)
димензии 160.5 75.7 6.8 mm (6.32 2.98 0.27 во)
Тежина 157 гр (5.54 oz)
материјал
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (странично монтиран), акцелерометар, жиро, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Не
Инфрацрвен
Тип на USB USB Type-C 2.0, USB во движење
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 66
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A
други, пак,
Тип на SIM картичка Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 5.1, A2DP, LE
VoLTE
FM радио Да
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SM7150 Snapdragon 732G (8 nm)
Процесорот Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 618
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 11, МИУИ 12
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 64GB 6GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 64GB 4GB RAM меморија
Слот за SD картичка microSDXC (користи споделен слот за СИМ)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 4250 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 33W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Резолуција на слика 64 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 16 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.5
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p@30fps, 720p@120fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 11 Lite

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 11 Lite?

Батеријата на Xiaomi Mi 11 Lite има капацитет од 4250 mAh.

Дали Xiaomi Mi 11 Lite има NFC?

Не, Xiaomi Mi 11 Lite нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 11 Lite?

Xiaomi Mi 11 Lite има стапка на освежување од 90 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 11 Lite?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 11 Lite е Android 11, MIUI 12.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 11 Lite?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 11 Lite е 1080 x 2400 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 11 Lite има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 11 Lite нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 11 Lite е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 11 Lite нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 11 Lite доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi 11 Lite нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 11 Lite?

Xiaomi Mi 11 Lite има камера од 64 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi 11 Lite?

Цената на Xiaomi Mi 11 Lite е 310 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 11 Lite?

MIUI 15 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 11 Lite.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 11 Lite?

Android 13 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 11 Lite.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 11 Lite?

Xiaomi Mi 11 Lite ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 15.

Колку години Xiaomi Mi 11 Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 11 Lite ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi 11 Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 11 Lite се ажурира на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi 11 Lite излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi 11 Lite од кутијата со MIUI 12 базиран на Android 11

Кога Xiaomi Mi 11 Lite ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi 11 Lite веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi 11 Lite ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi 11 Lite веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi 11 Lite ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Да, Xiaomi Mi 11 Lite ќе добие ажурирање на Android 13 во Q3 2023 година.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 11 Lite?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 11 Lite ќе заврши во 2024 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 11 Lite

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 29 коментари за овој производ.

tonyпред 6 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Убав телефон за мултитаскинг во реалниот живот

Позитиви
 • перформанси, камера и изглед е многу убав
Негативни
 • ништо
Прикажи одговори
локасаадпред 1 година
Препорачувам

Го купив пред околу две години и е супер телефон

Позитиви
 • Јасен звук
 • Добра камера
 • Брзо полнење
 • Исчистете го екранот
 • Голема брзина на перформанси
Негативни
 • البطاريه ليست افضل شئ
Прикажи одговори
Ала саадпред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Телефонот поддржува NFC.

Прикажи одговори
Mohammadпред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

Го купив ова пред една година и сум многу среќен

Прикажи одговори
Аренленпред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Многу софтверски грешки како црно здроби и чудна зелена нијанса што прави зелени ленти да се појавуваат на екранот кога би требало да биде целосно темно.

Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 11 Lite 29

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 11 Lite

Преглед на YouTube

Xiaomi My 11 Lite

×
Add comment Xiaomi My 11 Lite
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi My 11 Lite

×