Xiaomi mi 1s

Xiaomi mi 1s

Xiaomi Mi 1S е вториот паметен телефон на Xiaomi.

~ 30 $ - 2310 ₹
Xiaomi mi 1s

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 1S

 • Екранот:

  4.0 инчи, 480 x 854 пиксели, TFT, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon S3 MSM8260

 • димензии:

  125 x 63 x 11.9 mm (4.92 x 2.48 x 0.47)

 • Тип на SIM картичка:

  Мини-сим

 • RAM меморија и складирање:

  1 GB RAM, 4 GB

 • Батерија:

  1930 mAh, Li-Ion

 • Главна камера:

  8MP, f/2.2, единечна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 4.0 (сендвич со сладолед)

0.0
од 5
0 Коментари
 • Приклучок за слушалки Повеќе опции за боја Достапна е област за SD-картичка
 • Нема повеќе продажба Снимање видео 1080p Низок капацитет на батеријата Стара верзија на софтверот

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 1S

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename мионеп
Број на модел
Датум на издавање Објавен 2012, август
Надвор од цената Околу 190 евра

ДИСПЛЕЈ

тип TFT екран
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 16:9 - густина од 245 ppi
големина 4.0 инчи, 44.1 см2 (56.0. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 480 x 854 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Бела
зелена
Сина
Црвена
виолетова
портокал
Сива
димензии 125 x 63 x 11.9 mm (4.92 x 2.48 x 0.47)
Тежина 149 гр (5.26 oz)
материјал Пластика
сертификација
Водоотпорен
Сензори Акцелерометар, близина, компас
3.5mm Џек Да
НФЦ Не
Инфрацрвен
Тип на USB микро USB 2.0
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 година
3G бендови HSDPA - 850 / 1900 / 2100
4G бендови
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS
Брзина на мрежата HSPA 14.4/5.76 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Мини-сим
Број на област на SIM 1
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 b/g/n, жариште
Bluetooth 2.1 A2DP
VoLTE
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon S3 MSM8260
Процесорот Двојадрен Scorpion од 1.7 GHz
Битови 32Бит
јадра 2 Core
Процесна технологија 45 nm
Графичкиот процесор Адрено 220
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 4.0 (сендвич со сладолед)
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 1GB
Тип на RAM меморија LPDDR2
Мебел за складирање 4GB
Слот за SD картичка microSD, до 32 GB (посебен слот)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 1930 mAh
тип Li-Ion
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 5W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Резолуција на слика 3264 x 2448 пиксели, 7.99 MP
Видео резолуција и FPS 1920x1080 (целосно) - (30 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики LED блиц, HDR

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS нула
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 1S

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 1S?

Батеријата на Xiaomi Mi 1S има капацитет од 1930 mAh.

Дали Xiaomi Mi 1S има NFC?

Не, Xiaomi Mi 1S нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 1S?

Xiaomi Mi 1S има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 1S?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 1S е Android 4.0 (Ice Cream Sandwich).

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 1S?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 1S е 480 x 854 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 1S има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 1S нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 1S е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 1S нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 1S доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 1S има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 1S?

Xiaomi Mi 1S има камера од 8 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi 1S?

Цената на Xiaomi Mi 1S е 30 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 1S

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 0 коментари за овој производ.

Сè уште нема коментариБиди прв да коментира.
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 1S 0

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 1S

Преглед на YouTube

Xiaomi mi 1s

×
Add comment Xiaomi mi 1s
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi mi 1s

×