Xiaomi Mi 2

Xiaomi Mi 2

Xiaomi Mi 2 беше најдобриот телефон во 2012 година.

~ 50 $ - 3850 ₹
Xiaomi Mi 2

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 2

 • Екранот:

  4.3 инчи, 720 x 1280 пиксели, IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro

 • димензии:

  126 x 62 x 10.2 mm (4.96 x 2.44 x 0.40)

 • Тип на SIM картичка:

  Мини-сим

 • RAM меморија и складирање:

  2 GB RAM, 16 GB / 32 GB

 • Батерија:

  2000 mAh, Li-Ion

 • Главна камера:

  8MP, f/2, 1080p

 • Андроид верзија:

  Android 4.1 (Jelly Bean), што може да се надгради на 4.4.4 (KitKat); MIUI 5

0.0
од 5
0 Коментари
 • Приклучок за слушалки Повеќе опции за боја
 • IPS-екран Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Снимање видео 1080p

Резиме на Xiaomi Mi 2

Xiaomi Mi 2 беше објавен во септември 2012 година и наиде на позитивни критики. Телефонот има 4.3-инчен дисплеј, камера од 8 мегапиксели и процесор Qualcomm Snapdragon S4 Pro. Еден од најимпресивните аспекти на Mi 2 е неговиот дизајн; дебел е само 8.9 mm и тежи само 126 g. Телефонот има и добар квалитет на градба, со Горила стакло напред и метална задна страна. Во однос на перформансите, Mi 2 е многу брз и реагира. Камерата е исто така одлична, способна да прави одлични фотографии и при слаба и осветлена услови. Генерално, Xiaomi Mi 2 е одличен паметен телефон кој нуди одлична вредност за парите.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 2

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename Овен
Број на модел 2012061, 2012062, 2013012, 2013021
Датум на издавање Објавен во 2012 година, ноември
Надвор од цената Околу 250 евра

ДИСПЛЕЈ

тип IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 16:9 - густина од 342 ppi
големина 4.3 инчи, 51.0 см2 (65.2. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 720 x 1280 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Бела
зелена
Сина
Црвена
димензии 126 x 62 x 10.2 mm (4.96 x 2.44 x 0.40)
Тежина 145 гр (5.11 oz)
материјал Пластика
сертификација
Водоотпорен
Сензори Акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
3.5mm Џек Да
НФЦ Не
Инфрацрвен
Тип на USB microUSB 2.0 (MHL TV-излез), USB-домаќин
Систем за ладење
HDMI Микро USB во HDMI MHL адаптер
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 година
3G бендови HSDPA - 850 / 1900 / 2100
4G бендови
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, ГЛОНАСС
Брзина на мрежата HSPA 42.2/5.76 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Мини-сим
Број на област на SIM 1
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 b / g / n, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 4.0 A2DP
VoLTE
FM радио Да
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro
Процесорот Четири-јадрен Krait 1.5 GHz
Битови 32Бит
јадра 4 Core
Процесна технологија 28 nm
Графичкиот процесор Адрено 320
GPU јадра 4
Фреквенција на графичкиот процесор 400 MHz
Верзија за Android Android 4.1 (Jelly Bean), што може да се надгради на 4.4.4 (KitKat); MIUI 5
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 2GB
Тип на RAM меморија LPDDR2
Мебел за складирање 16GB / 32GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 2000 mAh
тип Li-Ion
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 5W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Резолуција на слика 3264 x 2448 пиксели, 7.99 MP
Видео резолуција и FPS 1080 @ 30
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики LED блиц, HDR

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 2 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 2

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 2?

Батеријата на Xiaomi Mi 2 има капацитет од 2000 mAh.

Дали Xiaomi Mi 2 има NFC?

Не, Xiaomi Mi 2 нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 2?

Xiaomi Mi 2 има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 2?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 2 е Android 4.1 (Jelly Bean), која може да се надгради до 4.4.4 (KitKat); MIUI 5.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 2?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 2 е 720 x 1280 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 2 има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 2 нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 2 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 2 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 2 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 2 има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 2?

Xiaomi Mi 2 има камера од 8 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi 2?

Цената на Xiaomi Mi 2 е 50 долари.

Осврти и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 2

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 0 коментари за овој производ.

Сè уште нема коментариБиди прв да коментира.
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 2 0

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 2

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 2

×
Add comment Xiaomi Mi 2
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 2

×