Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5 нуди одлични перформанси на камерата.

~ 100 $ - 7700 ₹
Xiaomi Mi 5
 • Xiaomi Mi 5
 • Xiaomi Mi 5
 • Xiaomi Mi 5

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 5

 • Екранот:

  5.15 инчи, 1080 x 1920 пиксели, IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996

 • димензии:

  144.6 x 69.2 x 7.3 mm (5.69 x 2.72 x 0.29)

 • Резултат на Антуту:

  137k v6

 • RAM меморија и складирање:

  4 GB RAM, 128 GB

 • Батерија:

  3000 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  16MP, f/2.0, единечна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 8.0; MIUI 10

0.0
од 5
0 Коментари
 • Ниска вредност на сар (ЕУ) Поддршка за OIS Брзо полнење Приклучок за слушалки
 • IPS-екран Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Стара верзија на софтверот

Резиме на Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5 беше објавен во февруари 2016 година и беше дизајниран како паметен телефон од висока класа. Има метално куќиште со стаклена предна и задна страна и е достапен во црна, бела или златна боја. Mi 5 има 5.15-инчен дисплеј од 1080p и се напојува со процесор Qualcomm Snapdragon 820. Има 3 GB RAM и 32/64 GB простор за складирање, и батерија од 3000 mAh. Телефонот има и задна камера од 16 MP и предна камера од 4 MP. Xiaomi Mi 5 не беше без недостатоци, но генерално беше добро заоблен телефон кој понуди голема вредност за неговата цена.

Камера Xiaomi Mi 5

Камерата Xiaomi Mi 5 е одличен додаток на секој паметен телефон. Тој е преполн со функции што ви овозможуваат да правите неверојатни фотографии и видеа. Камерата има систем со двојни леќи што ви дава можност независно да ги менувате решетката и брзината на блендата. Ова значи дека можете да снимате прекрасни фотографии во услови на слаба осветленост. Mi 5 има и 4K видео рекордер, за да можете да снимате видеа со ултра висока дефиниција. И ако тоа не е доволно, камерата доаѓа и со напреден систем за стабилизација кој ви помага да ги одржувате вашите снимки стабилни и без заматување. Значи, без разлика дали сте ентузијаст за фотографија или само некој што сака да прави одлични фотографии и видеа, камерата Xiaomi Mi 5 дефинитивно вреди да се провери.

Прочитај повеќе

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 5

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен Февруари 24, 2016
Codename Близнаци
Број на модел 2015105, 2015201, 2015628
Датум на издавање 1 март 2016 година
Надвор од цената Околу 240 евра

ДИСПЛЕЈ

тип IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 16:9 - густина од 428 ppi
големина 5.15 инчи, 73.1 см2 (73.1. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 1920 пиксели
Највисока осветленост (nit) 600 cd/M²
заштита Corning горила стакло 4
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Бела
Златна
Керамички
димензии 144.6 x 69.2 x 7.3 mm (5.69 x 2.72 x 0.29)
Тежина 129 гр / 139 гр (керамика) (4.90 oz)
материјал Предно/задно стакло (Gorilla Glass 4), алуминиумска рамка
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (напред), акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
3.5mm Џек Да
НФЦ Да
Инфрацрвен Да
Тип на USB Реверзибилен конектор тип-C 1.0
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / HSPA / EVDO / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA
4G бендови B1 (2100), Б3 (1800), Б7 (2600), Б38 (TDD 2600), Б39 (TDD 1900), Б40 (TDD 2300), Б41 (TDD 2500)
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, точка на пристап
Bluetooth 4.2, A2DP, LE
VoLTE
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB) 0.798 W / кг
Глава SAR (AB) 0.376 W / кг
SAR на телото (ABD) 1.422 W / кг
Глава SAR (ABD) 0.703 W / кг
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996
Процесорот Четири-јадрен (2x1.8 GHz Kryo & 2x1.36 GHz Kryo) - стандардно издание
Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) - Prime & Pro издание
Битови
јадра 4 Core
Процесна технологија 14 nm
Графичкиот процесор Адрено 530
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 8.0; MIUI 10
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 4 GB RAM - Про издание
64 GB
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128 GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

137k
Антуту v6
Резултат на Geek Bench
1606
Единечна оценка
3692
Мулти резултат
1765
Резултат на батеријата

Батерија

капацитет 3000 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Резолуција на слика 16 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD)
1920x1080 (целосно) - (30 fps)
1280x720 (HD) - (120 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео Да
Карактеристики Двоен LED блиц со двојни тонови, панорама, HDR

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 4 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 5

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 5?

Батеријата на Xiaomi Mi 5 има капацитет од 3000 mAh.

Дали Xiaomi Mi 5 има NFC?

Да, Xiaomi Mi 5 има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 5?

Xiaomi Mi 5 има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 5?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 5 е Android 8.0; MIUI 10.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 5?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 5 е 1080 x 1920 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 5 има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 5 нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 5 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 5 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 5 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 5 има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 5?

Xiaomi Mi 5 има камера од 16 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi 5?

Цената на Xiaomi Mi 5 е 100 долари.

Осврти и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 5

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 0 коментари за овој производ.

Сè уште нема коментариБиди прв да коментира.
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 5 0

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 5

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 5

×
Add comment Xiaomi Mi 5
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 5

×