xiaomi mi 5s
Xiaomi Mi 5S беше најнапредниот паметен телефон во серијата Mi 5.
Клучни спецификации на Xiaomi Mi 5s
- Брзо полнење Приклучок за слушалки Повеќе опции за боја Поддршка за NFC
- IPS-екран Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Стара верзија на софтверот
Целосни спецификации на Xiaomi Mi 5s
Општи спецификации
ЛАНСИРА
| Бренд | Xiaomi |
| Објавен | Септември 27, 2016 |
| Codename | Јарец |
| Број на модел | 2015711 |
| Датум на издавање | Септември 29, 2016 |
| Надвор од цената | Околу 250 евра |
ДИСПЛЕЈ
| тип | IPS LCD |
| Сооднос на аспект и PPI | Сооднос 16:9 - густина од 428 ppi |
| големина | 5.15 инчи, 73.1 см2 (71.4. XNUMX% сооднос екран на тело) |
| Освежување | 60 Hz |
| резолуцијата | 1080 x 1920 пиксели |
| Највисока осветленост (nit) | 600 cd/M² |
| заштита | |
| Карактеристики | 3D екран на допир (128 GB, 4 GB RAM модел) |
ТЕЛО
| Бои |
Сребрена Сива Златна Роуз злато |
| димензии | 145.6 x 70.3 x 8.3 mm (5.73 x 2.77 x 0.33) |
| Тежина | 145 гр (5.11 oz) |
| материјал | Назад: Метал |
| сертификација | |
| Водоотпорен | Не |
| Сензори | Отпечаток од прст (напред), акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар |
| 3.5mm Џек | Да |
| НФЦ | Да |
| Инфрацрвен | Не |
| Тип на USB | Реверзибилен конектор тип-C 1.0 |
| Систем за ладење | |
| HDMI | |
| Звучност на звучникот (dB) |
мрежа
Фреквенции
| технологија | GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE |
| 2G бендови | GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2 |
| 3G бендови | HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G бендови | B1 (2100), Б3 (1800), Б5 (850), Б7 (2600), Б8 (900), Б38 (TDD 2600), Б39 (TDD 1900), Б40 (TDD 2300), Б41 (TDD 2500) |
| 5G бендови | |
| ТД-SCDMA | TD-SCDMA 1900 MHz TD-SCDMA 2000 MHz |
| навигација | Да, со A-GPS, GLONASS, BDS |
| Брзина на мрежата | HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/150 Mbps |
други, пак,
| Тип на SIM картичка | Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност) |
| Број на област на SIM | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, точка на пристап |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| VoLTE | Да |
| FM радио | Не |
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
| SAR на телото (AB) | 1.01 W / kg |
| Глава SAR (AB) | 0.768 W / kg |
| SAR на телото (ABD) | |
| Глава SAR (ABD) | |
перформанси
ПЛАТФОРМА
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro |
| Процесорот | Четири јадра (2x2.15 GHz Kryo и 2x1.6 GHz Kryo) |
| Битови | 64Бит |
| јадра | 4 Core |
| Процесна технологија | 14 nm |
| Графичкиот процесор | Адрено 530 |
| GPU јадра | |
| Фреквенција на графичкиот процесор | 624 MHz |
| Верзија за Android | Андроид 8.0; MIUI 10 |
| Игра Продавница |
МЕМОРИЈА
| Капацитет на RAM меморија | 3GB / 4GB |
| Тип на RAM меморија | LPDDR4 |
| Мебел за складирање | 32GB / 64GB / 128GB |
| Слот за SD картичка | Не |
РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ
Резултат на Антуту |
147k
• Антуту v6
|
| Резултат на Geek Bench |
1617
Единечна оценка
3934
Мулти резултат
2377
Резултат на батеријата
|
Батерија
| капацитет | 3200 mAh |
| тип | |
| Технологија за брзо полнење | Qualcomm брзо полнење 3.0 |
| Брзина на полнење | 18W |
| Време на репродукција на видео | |
| Брзо полнење | Да |
| Безжично полнење | |
| Обратно полнење |
Камера
ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
| резолуцијата | |
| Сензор | Sony IMX378 Exmor RS |
| Отворот | ѓ / 2 |
| Големина на пиксели | |
| Големина на сензор | |
| оптички зум | |
| Леќа | |
| дополнителен |
| Резолуција на слика | 4032 x 3024 пиксели, 12.19 MP |
| Видео резолуција и FPS | 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps) 1920x1080 (целосно) - (120 fps) 1280x720 (HD) - (120 fps) |
| Оптичка стабилизација (OIS) | Не |
| Електронска стабилизација (EIS) | |
| Бавно движење на видео | Да |
| Карактеристики | Двоен LED блиц со двоен тон, панорама |
Резултат на DxOMark
| Мобилен резултат (заден) |
мобилни
Фото
video
|
| Резултат за селфи |
автопортретите
Фото
video
|
СЕЛФИ КАМЕРА
Првата камера
| резолуцијата | 4 пратеник |
| Сензор | OmniVision OV4688 |
| Отворот | ѓ / 2.0 |
| Големина на пиксели | |
| Големина на сензор | |
| Леќа | |
| дополнителен |
| Видео резолуција и FPS | 1080p @ 30fps |
| Карактеристики |
Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 5s
Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 5s?
Батеријата на Xiaomi Mi 5s има капацитет од 3200 mAh.
Дали Xiaomi Mi 5s има NFC?
Да, Xiaomi Mi 5s имаат NFC
Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 5s?
Xiaomi Mi 5s има стапка на освежување од 60 Hz.
Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 5s?
Андроид верзијата на Xiaomi Mi 5s е Android 8.0; MIUI 10.
Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 5s?
Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 5s е 1080 x 1920 пиксели.
Дали Xiaomi Mi 5s има безжично полнење?
Не, Xiaomi Mi 5s нема безжично полнење.
Дали Xiaomi Mi 5s е отпорен на вода и прашина?
Не, Xiaomi Mi 5s нема отпорен на вода и прашина.
Дали Xiaomi Mi 5s доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?
Да, Xiaomi Mi 5s има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.
Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 5s?
Xiaomi Mi 5s има камера од 12 MP.
Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 5s?
Xiaomi Mi 5s има сензор за камера Sony IMX378 Exmor RS.
Која е цената на Xiaomi Mi 5s?
Цената на Xiaomi Mi 5s е 130 долари.
Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 5s
Видео осврти на Xiaomi Mi 5s
Преглед на YouTube
xiaomi mi 5s
×

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.
Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.
Има 0 коментари за овој производ.