xiaomi mi 5s

xiaomi mi 5s

Xiaomi Mi 5S беше најнапредниот паметен телефон во серијата Mi 5.

~ 130 $ - 10010 ₹
xiaomi mi 5s
 • xiaomi mi 5s
 • xiaomi mi 5s
 • xiaomi mi 5s

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 5s

 • Екранот:

  5.15 инчи, 1080 x 1920 пиксели, IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro

 • димензии:

  145.6 x 70.3 x 8.3 mm (5.73 x 2.77 x 0.33)

 • Резултат на Антуту:

  147k v6

 • RAM меморија и складирање:

  4 GB RAM, 32 GB / 64 GB / 128 GB

 • Батерија:

  3200 mAh,

 • Главна камера:

  12MP, f/2, единечна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 8.0; MIUI 10

0.0
од 5
0 Коментари
 • Брзо полнење Приклучок за слушалки Повеќе опции за боја Поддршка за NFC
 • IPS-екран Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Стара верзија на софтверот

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 5s

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен Септември 27, 2016
Codename Јарец
Број на модел 2015711
Датум на издавање Септември 29, 2016
Надвор од цената Околу 250 евра

ДИСПЛЕЈ

тип IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 16:9 - густина од 428 ppi
големина 5.15 инчи, 73.1 см2 (71.4. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 1920 пиксели
Највисока осветленост (nit) 600 cd/M²
заштита
Карактеристики 3D екран на допир (128 GB, 4 GB RAM модел)

ТЕЛО

Бои
Сребрена
Сива
Златна
Роуз злато
димензии 145.6 x 70.3 x 8.3 mm (5.73 x 2.77 x 0.33)
Тежина 145 гр (5.11 oz)
материјал Назад: Метал
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (напред), акцелерометар, жиро, близина, компас, барометар
3.5mm Џек Да
НФЦ Да
Инфрацрвен Не
Тип на USB Реверзибилен конектор тип-C 1.0
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100
4G бендови B1 (2100), Б3 (1800), Б5 (850), Б7 (2600), Б8 (900), Б38 (TDD 2600), Б39 (TDD 1900), Б40 (TDD 2300), Б41 (TDD 2500)
5G бендови
ТД-SCDMA TD-SCDMA 1900 MHz
TD-SCDMA 2000 MHz
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/150 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, точка на пристап
Bluetooth 4.2, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB) 1.01 W / kg
Глава SAR (AB) 0.768 W / kg
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro
Процесорот Четири јадра (2x2.15 GHz Kryo и 2x1.6 GHz Kryo)
Битови 64Бит
јадра 4 Core
Процесна технологија 14 nm
Графичкиот процесор Адрено 530
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор 624 MHz
Верзија за Android Андроид 8.0; MIUI 10
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 3GB / 4GB
Тип на RAM меморија LPDDR4
Мебел за складирање 32GB / 64GB / 128GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

147k
Антуту v6
Резултат на Geek Bench
1617
Единечна оценка
3934
Мулти резултат
2377
Резултат на батеријата

Батерија

капацитет 3200 mAh
тип
Технологија за брзо полнење Qualcomm брзо полнење 3.0
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Sony IMX378 Exmor RS
Отворот ѓ / 2
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Резолуција на слика 4032 x 3024 пиксели, 12.19 MP
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps)
1920x1080 (целосно) - (120 fps)
1280x720 (HD) - (120 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео Да
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 4 пратеник
Сензор OmniVision OV4688
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 5s

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 5s?

Батеријата на Xiaomi Mi 5s има капацитет од 3200 mAh.

Дали Xiaomi Mi 5s има NFC?

Да, Xiaomi Mi 5s имаат NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 5s?

Xiaomi Mi 5s има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 5s?

Андроид верзијата на Xiaomi Mi 5s е Android 8.0; MIUI 10.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 5s?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 5s е 1080 x 1920 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 5s има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 5s нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 5s е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 5s нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 5s доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 5s има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 5s?

Xiaomi Mi 5s има камера од 12 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 5s?

Xiaomi Mi 5s има сензор за камера Sony IMX378 Exmor RS.

Која е цената на Xiaomi Mi 5s?

Цената на Xiaomi Mi 5s е 130 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 5s

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 0 коментари за овој производ.

Сè уште нема коментариБиди прв да коментира.
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 5s 0

Видео осврти на Xiaomi Mi 5s

Преглед на YouTube

xiaomi mi 5s

×
Add comment xiaomi mi 5s
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

xiaomi mi 5s

×