xiaomi mi 8 Explorer

xiaomi mi 8 Explorer

Спецификациите на Xiaomi Mi 8 Pro нудат транспарентен заден панел.

~ 130 $ - 10010 ₹
xiaomi mi 8 Explorer

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 8 Explorer

 • Екранот:

  6.21 инчи, 1080 x 2248 пиксели (~ 402 ppi густина), Super AMOLED, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10nm)

 • димензии:

  154.9 x 74.8 x 7.6 mm (6.10 x 2.94 x 0.30)

 • Тип на SIM картичка:

  Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)

 • RAM меморија и складирање:

  8 GB RAM, 128 GB

 • Батерија:

  3000 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  12MP, f/1.8, 2160p

 • Андроид верзија:

  Андроид 10, МИУИ 12.5

4.0
од 5
2 Коментари
 • Поддршка за OIS Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Поддршка за NFC
 • Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки Снимање видео 1080p

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 8 Explorer

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename урса
Број на модел M1807E8S
Датум на издавање 2018 година, јули
Надвор од цената Околу 500 евра

ДИСПЛЕЈ

тип Супер АМОЛЕД
Сооднос на аспект и PPI
големина 6.21 инчи, 97.1 см2 (83.8. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2248 пиксели (~ 402 ppi густина)
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики DCI-P3
HDR10

ТЕЛО

Бои
Црн (проѕирен грб)
димензии 154.9 x 74.8 x 7.6 mm (6.10 x 2.94 x 0.30)
Тежина 177 гр (6.24 oz)
материјал Предно/задно стакло, алуминиумска рамка (серија 7000)
сертификација
Водоотпорен
Сензори ID на лице, отпечаток од прст (под екранот), акцелерометар, жиро, близина, барометар, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Да
Инфрацрвен
Тип на USB Реверзибилен конектор тип-C 1.0
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови LTE опсег - 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20 (800), 34 (2000), 38 (2600), 39 (1900), 40 (2300), 41 (2500)
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со двобенд A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, двоен опсег, Wi-Fi Direct, DLNA, точка на пристап
Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD
VoLTE
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10nm)
Процесорот Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver)
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 630
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 10, МИУИ 12.5
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 8 GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 128 GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 3000 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Резолуција на слика 12 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 2160@60, 1080@30240, 720@960
Оптичка стабилизација (OIS) Да
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 20 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

ЧПП за Xiaomi Mi 8 Explorer

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 8 Explorer?

Батеријата на Xiaomi Mi 8 Explorer има капацитет од 3000 mAh.

Дали Xiaomi Mi 8 Explorer има NFC?

Да, Xiaomi Mi 8 Explorer има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 8 Explorer?

Xiaomi Mi 8 Explorer има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 8 Explorer?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 8 Explorer е Android 10, MIUI 12.5.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 8 Explorer?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 8 Explorer е 1080 x 2248 пиксели (~ 402 ppi густина).

Дали Xiaomi Mi 8 Explorer има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 8 Explorer нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 8 Explorer е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 8 Explorer нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 8 Explorer доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi 8 Explorer нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 8 Explorer?

Xiaomi Mi 8 Explorer има камера од 12 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi 8 Explorer?

Цената на Xiaomi Mi 8 Explorer е 130 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 8 Explorer

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 2 коментари за овој производ.

Рохит Палпред 2 години
Јас дефинитивно препорачувам

Многу добри перформанси и играњето е поинтересно!

Позитиви
 • Кул дизајниран
 • Игри
 • Камера
 • Очила за екран
 • Сè!
Негативни
 • Не е најдено!
Прикажи одговори
Hydro3ia_CNпред 2 години
Испитајте ги алтернативите

батеријата е толку мала што не можам да ја користам без Powerbank

Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 8 Explorer 2

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 8 Explorer

Преглед на YouTube

xiaomi mi 8 Explorer

×
Add comment xiaomi mi 8 Explorer
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

xiaomi mi 8 Explorer

×