Xiaomi My 8 Lite

Xiaomi My 8 Lite

Спецификациите на Xiaomi Mi 8 Lite нудат премиум искуство.

~ 90 $ - 6930 ₹
Xiaomi My 8 Lite
 • Xiaomi My 8 Lite
 • Xiaomi My 8 Lite
 • Xiaomi My 8 Lite

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 8 Lite

 • Екранот:

  6.26 инчи, 1080 x 2280 пиксели, IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 660 SDM660

 • димензии:

  156.4 x 75.8 x 7.5 mm (6.16 x 2.98 x 0.30)

 • Резултат на Антуту:

  144k v7

 • RAM меморија и складирање:

  6 GB RAM, 64 GB / 128 GB

 • Батерија:

  3350 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  12 MP, f/1.9, двојна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 10, МИУИ 12.5

4.3
од 5
7 Коментари
 • Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Повеќе опции за боја Достапна е област за SD-картичка
 • IPS-екран Нема повеќе продажба Нема приклучок за слушалки Стара верзија на софтверот

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 8 Lite

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename платина
Број на модел
Датум на издавање 2018, септември
Надвор од цената Околу 230 евра

ДИСПЛЕЈ

тип IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 19:9 - густина од 403 ppi
големина 6.26 инчи, 97.8 см2 (82.5. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2280 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Полноќно црно
Аурора сина
Twilight Gold (само во Кина)
димензии 156.4 x 75.8 x 7.5 mm (6.16 x 2.98 x 0.30)
Тежина 169 гр (5.96 oz)
материјал Назад: Стакло
Рамка: алуминиум
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (заден монтиран), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Не
Инфрацрвен Не
Тип на USB Реверзибилен конектор тип-C 1.0
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 - Глобална
4G бендови B1 (2100), Б2 (1900), Б3 (1800), Б4 (1700/2100 AWS 1), Б5 (850), Б7 (2600), Б8 (900), Б20 (800), Б28 (700), Б38 (TDD 2600), Б39 (TDD 1900), Б40 (TDD 2300), Б41 (TDD 2500)
5G бендови
ТД-SCDMA TD-SCDMA 1900 MHz
TD-SCDMA 2000 MHz
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB) 1.585 W / kg
Глава SAR (AB) 0.749 W / kg
SAR на телото (ABD) 1.18 W / kg
Глава SAR (ABD) 1.15 W / kg
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 660 SDM660
Процесорот Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260)
Битови 64Бит
јадра 8 Core
Процесна технологија 14 nm
Графичкиот процесор Адрено 512
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 10, МИУИ 12.5
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 4GB / 6GB / 8GB
Тип на RAM меморија LPDDR4X
Мебел за складирање 64GB / 128GB
Слот за SD картичка microSD, до 256 GB (користи споен слот за SIM)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

144k
Антуту v7

Батерија

капацитет 3350 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење Qualcomm брзо полнење 3.0
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Sony IMX363 Exmor RS
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Резолуција на слика 4032 x 3024 пиксели, 12.19 MP
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps)
1920x1080 (целосно) - (60,30 fps)
1280x720 (HD) - (30 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да
Карактеристики LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 24 пратеник
Сензор Sony IMX576 Exmor RS
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики Автоматски HDR

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 8 Lite

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 8 Lite?

Батеријата на Xiaomi Mi 8 Lite има капацитет од 3350 mAh.

Дали Xiaomi Mi 8 Lite има NFC?

Не, Xiaomi Mi 8 Lite нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 8 Lite?

Xiaomi Mi 8 Lite има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 8 Lite?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 8 Lite е Android 10, MIUI 12.5.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 8 Lite?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 8 Lite е 1080 x 2280 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 8 Lite има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 8 Lite нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 8 Lite е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 8 Lite нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 8 Lite доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi 8 Lite нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 8 Lite?

Xiaomi Mi 8 Lite има камера од 12 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 8 Lite?

Xiaomi Mi 8 Lite има Sony IMX363 Exmor RS сензор за камера.

Која е цената на Xiaomi Mi 8 Lite?

Цената на Xiaomi Mi 8 Lite е 90 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 8 Lite

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 7 коментари за овој производ.

Замирапред 6 месеци
Јас дефинитивно препорачувам

Го користам овој телефон од 2019 година и ова е мојот најсладок телефон

Позитиви
 • Висока ефикасност
Негативни
 • Многу сум разочаран што нема нови апликации ????
Алтернативен предлог за телефон: idk
Прикажи одговори
Коблан Маџанпред 1 година
Испитајте ги алтернативите

Кул ггфгннњгф

Прикажи одговори
Uno Reverseпред 1 година
Јас дефинитивно препорачувам

Го добив на мојот роденден пред 4 години и свето глупости дали е ПРЕДОБРО за неговата цена!

Позитиви
 • Одлична изведба
 • Главна камера од 24 MP со фотографии од 2160p
 • Одлична батерија
 • Водечки чип Snapdragon 660
 • 6 \"26 LCD 19:9 1080x2280
Негативни
 • Нема ажурирања изминатата 2022 година
 • IPS дисплеј
 • Нема приклучок за слушалки
Прикажи одговори
Gabriel
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 1 година
Препорачувам

Многу сум среќен, но не можам да се ажурирам

Позитиви
 • Добро е
Алтернативен предлог за телефон: Есе бом!
Прикажи одговори
Фернандо
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 2 години
Препорачувам

Купив пред 2 години. Би сакал да знам дали можам да го ажурирам системот со Mi 8 Lite Platinum, откако мојот телефон е Mi 8 Lite... Дали работи без грешки?

Позитиви
 • Мебел за складирање
Негативни
 • Изведба на батерии на моќ
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 8 Lite 7

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 8 Lite

Преглед на YouTube

Xiaomi My 8 Lite

×
Add comment Xiaomi My 8 Lite
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi My 8 Lite

×