Xiaomi Mi 8 SE

Xiaomi Mi 8 SE

Xiaomi Mi 8 SE е првиот паметен телефон од серијата Snapdragon 700.

~ 135 $ - 10395 ₹
Xiaomi Mi 8 SE
 • Xiaomi Mi 8 SE
 • Xiaomi Mi 8 SE
 • Xiaomi Mi 8 SE

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 8 SE

 • Екранот:

  5.88 инчи, 1080 x 2244 пиксели, AMOLED, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 710 SDM710

 • димензии:

  147.3 x 73.1 x 7.5 mm (5.80 x 2.88 x 0.30)

 • Резултат на Антуту:

  174k v7

 • RAM меморија и складирање:

  6 GB RAM, 64 GB / 128 GB

 • Батерија:

  3120 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  12 MP, f/1.9, двојна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 10, МИУИ 12.5

3.5
од 5
2 Коментари
 • Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Инфрацрвен Повеќе опции за боја
 • Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки Стара верзија на софтверот

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 8 SE

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен Може 31, 2018
Codename Сириус
Број на модел M1805E2A
Датум на издавање 8 јуни 2018 година
Надвор од цената Околу 260 евра

ДИСПЛЕЈ

тип AMOLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 18.7:9 - густина од 423 ppi
големина 5.88 инчи, 87.6 см2 (81.3. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2244 пиксели
Највисока осветленост (nit) 600 cd/M²
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики DCI-P3
HDR10

ТЕЛО

Бои
Сива
Сина
Црвена
Златна
димензии 147.3 x 73.1 x 7.5 mm (5.80 x 2.88 x 0.30)
Тежина 164 гр (5.78 oz)
материјал Метал, стакло
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (заден монтиран), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Не
Инфрацрвен Да
Тип на USB Реверзибилен конектор тип-C 1.0
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100
4G бендови B1 (2100), Б3 (1800), Б5 (850), Б7 (2600), Б8 (900), Б34 (TDD 2100), Б38 (TDD 2600), Б39 (TDD 1900), Б40 (TDD 2300), Б41 (TDD 2500)
5G бендови
ТД-SCDMA TD-SCDMA 1900 MHz
TD-SCDMA 2000 MHz
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Брзина на мрежата HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat15 800/150 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 710 SDM710
Процесорот Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver)
Битови 64Бит
јадра 8 Core
Процесна технологија 10 nm
Графичкиот процесор Адрено 616
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор 500 MHz
Верзија за Android Андроид 10, МИУИ 12.5
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 4GB / 6GB
Тип на RAM меморија LPDDR4X
Мебел за складирање 64GB / 128GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

174k
Антуту v7
Резултат на Geek Bench
1820
Единечна оценка
5713
Мулти резултат
4523
Резултат на батеријата

Батерија

капацитет 3120 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење Qualcomm брзо полнење 3.0
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да, 18 W
Безжично полнење Не
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата 12 пратеник
Сензор Sony IMX363 Exmor RS
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели 1.4μm
Големина на сензор 1/2.55 "
оптички зум
Леќа
дополнителен PDAF со двоен пиксели
Втора камера
резолуцијата 5 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Длабочина
дополнителен
Резолуција на слика 4032 x 3024 пиксели, 12.19 MP
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps)
1920x1080 (целосно) - (120 fps)
1280x720 (HD) - (240 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да
Карактеристики LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 20 пратеник
Сензор Samsung S5K2T7
Отворот ѓ / 2.0
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 8 SE

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 8 SE?

Батеријата на Xiaomi Mi 8 SE има капацитет од 3120 mAh.

Дали Xiaomi Mi 8 SE има NFC?

Не, Xiaomi Mi 8 SE нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 8 SE?

Xiaomi Mi 8 SE има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 8 SE?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 8 SE е Android 10, MIUI 12.5.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 8 SE?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 8 SE е 1080 x 2244 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 8 SE има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi 8 SE нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 8 SE е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 8 SE нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 8 SE доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi 8 SE нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi 8 SE?

Xiaomi Mi 8 SE има камера од 12 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 8 SE?

Xiaomi Mi 8 SE има сензор за камера Sony IMX363 Exmor RS.

Која е цената на Xiaomi Mi 8 SE?

Цената на Xiaomi Mi 8 SE е 135 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 8 SE

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 2 коментари за овој производ.

Козав
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 2 години
Испитајте ги алтернативите

MIUI 12.5.1. Се појавија грешки во Play Store? Како да се справите со тоа?

Прикажи одговори
Jamамшид
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 2 години
Препорачувам

Го купив пред 2 години

Позитиви
 • Комфорни
Алтернативен предлог за телефон: Ние сме 8
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 8 SE 2

Преглед на видео на Xiaomi Mi 8 SE

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 8 SE

×
Add comment Xiaomi Mi 8 SE
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 8 SE

×