Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Xiaomi Mi 9 Pro 5G е првиот 5G паметен телефон на Xiaomi во Кина.

~ 140 $ - 10780 ₹
Xiaomi Mi 9 Pro 5G
 • Xiaomi Mi 9 Pro 5G
 • Xiaomi Mi 9 Pro 5G
 • Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Клучни спецификации на Xiaomi Mi 9 Pro 5G

 • Екранот:

  6.39 инчи, 1080 x 2340 пиксели, Super AMOLED, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 855 +

 • димензии:

  157.2 74.6 8.5 mm

 • Резултат на Антуту:

  480 k v8

 • RAM меморија и складирање:

  8/12GB RAM, 128/256/512GB

 • Батерија:

  4000 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  48 MP, f/1.75, тројна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 11, МИУИ 12.5

0.0
од 5
0 Коментари
 • Безжично полнење Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Висок капацитет на батеријата
 • Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Стара верзија на софтверот Не е водоотпорен

Целосни спецификации на Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен 24 септември 2019
Codename суштината
Број на модел
Датум на издавање 2019 година, октомври
Надвор од цената Околу 470 евра

ДИСПЛЕЈ

тип Супер АМОЛЕД
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 19.5:9 - густина од 403 ppi
големина 6.39 инчи, 100.2 cm2 (~85.5% сооднос екран-тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2340 пиксели
Највисока осветленост (nit) 600 cd/M²
заштита Corning горила стакло 6
Карактеристики HDR10
Постојан екран

ТЕЛО

Бои
Црна
Бела
димензии 157.2 74.6 8.5 mm
Тежина 196 гр (6.9 oz)
материјал Алуминиумска легура, стакло
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Да
НФЦ Да
Инфрацрвен Да
Тип на USB 2.0, Конектор за реверзибилен конектор Type-C 1.0, USB вклучен
Систем за ладење Да
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM/HSPA/LTE/5G
2G бендови GSM - CDMA2000 1X, CDMA BC0 (800), B2 (1900), B3 (1800), B5 (850), B8 (900)
3G бендови HSDPA - Б1 (2100), B2 (1900), B4 (1700/2100 AWS AF), B5 (850), B8 (900), B34 (ТД 2000), B39 (TD 1900+)
4G бендови LTE - B1 (2100), B2 (1900), B3 (1800), B4 (1700/2100 AWS 1), B5 (850), B7 (2600), B8 (900), B12 (700), B17 (700), B34 (TDD 2100), B38 (TDD 2600), B39 (TDD 1900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500)
5G бендови SA / NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78/N79
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, Beidou, BeiDou (B1), Galileo, Galileo (E1+E5a), GLONASS, GLONASS (L1), GPS (L1+L5)
Брзина на мрежата HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL)
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11n 5GHz двоен опсег, Wi-Fi Direct, Hotspot, Wi-Fi MiMO
Bluetooth 5.0, A2DP, APT-x, LE
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 855 +
Процесорот Осумјадра (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485)
Битови 64Бит
јадра 8 Core
Процесна технологија 7 nm
Графичкиот процесор Адрено 640
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор 700 MHz
Верзија за Android Андроид 11, МИУИ 12.5
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 8 / 12GB
Тип на RAM меморија LPDDR4X
Мебел за складирање 128 / 256 / 512GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

480k
Антуту v8

Батерија

капацитет 4100 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење Qualcomm Quick Charge 4+, 45W брзо полнење
Брзина на полнење 40W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење Да
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Sony IMX586 Exmor RS
Отворот ѓ / 1.75
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Резолуција на слика 8000 x 6000 пиксели, 48 MP
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD) - (30/60 fps)
1920x1080 (целосно) - (30/60/120/960 fps)
1280x720 (HD) - (30/960 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да
Карактеристики LED блиц, HDR, панорама, AI

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 12 пратеник
Сензор Samsung S5K3M5
Отворот ѓ / 2.2
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Батеријата Xiaomi Mi 9 Pro 5G има капацитет од 4000 mAh.

Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G има NFC?

Да, Xiaomi Mi 9 Pro 5G има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Верзијата на Android Xiaomi Mi 9 Pro 5G е Android 11, MIUI 12.5.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 9 Pro 5G е 1080 x 2340 пиксели.

Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G има безжично полнење?

Да, Xiaomi Mi 9 Pro 5G има безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi 9 Pro 5G нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi 9 Pro 5G има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G има камера од 48 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G има сензор за камера Sony IMX586 Exmor RS.

Која е цената на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Цената на Xiaomi Mi 9 Pro 5G е 140 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

MIUI 13 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 9 Pro 5G.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Android 11 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 9 Pro 5G.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 13.

Колку години Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi 9 Pro 5G излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G од кутијата со MIUI 11 базиран на Android 9

Кога Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi 9 Pro 5G нема да добие ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Не, Xiaomi Mi 9 Pro 5G нема да добие ажурирање на Android 13.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе заврши во 2022 година.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 0 коментари за овој производ.

Сè уште нема коментариБиди прв да коментира.
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi 9 Pro 5G 0

Прегледи за видео на Xiaomi Mi 9 Pro 5G

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi 9 Pro 5G

×
Add comment Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi 9 Pro 5G

×