Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Xiaomi Mi 9 Pro 5G е првиот 5G паметен телефон на Xiaomi во Кина.
Клучни спецификации на Xiaomi Mi 9 Pro 5G
- Безжично полнење Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Висок капацитет на батеријата
- Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Стара верзија на софтверот Не е водоотпорен
Целосни спецификации на Xiaomi Mi 9 Pro 5G
| Бренд | Xiaomi |
| Објавен | 24 септември 2019 |
| Codename | суштината |
| Број на модел | |
| Датум на издавање | 2019 година, октомври |
| Надвор од цената | Околу 470 евра |
ДИСПЛЕЈ
| тип | Супер АМОЛЕД |
| Сооднос на аспект и PPI | Сооднос 19.5:9 - густина од 403 ppi |
| големина | 6.39 инчи, 100.2 cm2 (~85.5% сооднос екран-тело) |
| Освежување | 60 Hz |
| резолуцијата | 1080 x 2340 пиксели |
| Највисока осветленост (nit) | 600 cd/M² |
| заштита | Corning горила стакло 6 |
| Карактеристики | HDR10 Постојан екран |
ТЕЛО
| Бои |
Црна Бела |
| димензии | 157.2 • 74.6 • 8.5 mm |
| Тежина | 196 гр (6.9 oz) |
| материјал | Алуминиумска легура, стакло |
| сертификација | |
| Водоотпорен | Не |
| Сензори | Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, жиро, близина, компас |
| 3.5mm Џек | Да |
| НФЦ | Да |
| Инфрацрвен | Да |
| Тип на USB | 2.0, Конектор за реверзибилен конектор Type-C 1.0, USB вклучен |
| Систем за ладење | Да |
| HDMI | |
| Звучност на звучникот (dB) |
мрежа
Фреквенции
| технологија | GSM/HSPA/LTE/5G |
| 2G бендови | GSM - CDMA2000 1X, CDMA BC0 (800), B2 (1900), B3 (1800), B5 (850), B8 (900) |
| 3G бендови | HSDPA - Б1 (2100), B2 (1900), B4 (1700/2100 AWS AF), B5 (850), B8 (900), B34 (ТД 2000), B39 (TD 1900+) |
| 4G бендови | LTE - B1 (2100), B2 (1900), B3 (1800), B4 (1700/2100 AWS 1), B5 (850), B7 (2600), B8 (900), B12 (700), B17 (700), B34 (TDD 2100), B38 (TDD 2600), B39 (TDD 1900), B40 (TDD 2300), B41 (TDD 2500) |
| 5G бендови | SA / NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78/N79 |
| ТД-SCDMA | |
| навигација | Да, со A-GPS, Beidou, BeiDou (B1), Galileo, Galileo (E1+E5a), GLONASS, GLONASS (L1), GPS (L1+L5) |
| Брзина на мрежата | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| Тип на SIM картичка | Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност) |
| Број на област на SIM | 2 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11n 5GHz двоен опсег, Wi-Fi Direct, Hotspot, Wi-Fi MiMO |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, APT-x, LE |
| VoLTE | Да |
| FM радио | Не |
| SAR на телото (AB) | |
| Глава SAR (AB) | |
| SAR на телото (ABD) | |
| Глава SAR (ABD) | |
ПЛАТФОРМА
| Чипсет | Qualcomm Snapdragon 855 + |
| Процесорот | Осумјадра (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| Битови | 64Бит |
| јадра | 8 Core |
| Процесна технологија | 7 nm |
| Графичкиот процесор | Адрено 640 |
| GPU јадра | |
| Фреквенција на графичкиот процесор | 700 MHz |
| Верзија за Android | Андроид 11, МИУИ 12.5 |
| Игра Продавница |
МЕМОРИЈА
| Капацитет на RAM меморија | 8 / 12GB |
| Тип на RAM меморија | LPDDR4X |
| Мебел за складирање | 128 / 256 / 512GB |
| Слот за SD картичка | Не |
РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ
Резултат на Антуту |
480k
• Антуту v8
|
Батерија
| капацитет | 4100 mAh |
| тип | Ли-По |
| Технологија за брзо полнење | Qualcomm Quick Charge 4+, 45W брзо полнење |
| Брзина на полнење | 40W |
| Време на репродукција на видео | |
| Брзо полнење | Да |
| Безжично полнење | Да |
| Обратно полнење |
Камера
| резолуцијата | |
| Сензор | Sony IMX586 Exmor RS |
| Отворот | ѓ / 1.75 |
| Големина на пиксели | |
| Големина на сензор | |
| оптички зум | |
| Леќа | |
| дополнителен |
| Резолуција на слика | 8000 x 6000 пиксели, 48 MP |
| Видео резолуција и FPS | 3840x2160 (4K UHD) - (30/60 fps) 1920x1080 (целосно) - (30/60/120/960 fps) 1280x720 (HD) - (30/960 fps) |
| Оптичка стабилизација (OIS) | Не |
| Електронска стабилизација (EIS) | Да |
| Бавно движење на видео | Да |
| Карактеристики | LED блиц, HDR, панорама, AI |
Резултат на DxOMark
| Мобилен резултат (заден) |
мобилни
Фото
video
|
| Резултат за селфи |
автопортретите
Фото
video
|
СЕЛФИ КАМЕРА
| резолуцијата | 12 пратеник |
| Сензор | Samsung S5K3M5 |
| Отворот | ѓ / 2.2 |
| Големина на пиксели | |
| Големина на сензор | |
| Леќа | |
| дополнителен |
| Видео резолуција и FPS | 1080p @ 30fps |
| Карактеристики | HDR |
Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Батеријата Xiaomi Mi 9 Pro 5G има капацитет од 4000 mAh.
Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G има NFC?
Да, Xiaomi Mi 9 Pro 5G има NFC
Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G има стапка на освежување од 60 Hz.
Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Верзијата на Android Xiaomi Mi 9 Pro 5G е Android 11, MIUI 12.5.
Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi 9 Pro 5G е 1080 x 2340 пиксели.
Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G има безжично полнење?
Да, Xiaomi Mi 9 Pro 5G има безжично полнење.
Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G е отпорен на вода и прашина?
Не, Xiaomi Mi 9 Pro 5G нема отпорен на вода и прашина.
Дали Xiaomi Mi 9 Pro 5G доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?
Да, Xiaomi Mi 9 Pro 5G има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.
Кои се мегапикселите на камерата Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G има камера од 48 MP.
Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G има сензор за камера Sony IMX586 Exmor RS.
Која е цената на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Цената на Xiaomi Mi 9 Pro 5G е 140 долари.
Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
MIUI 13 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi 9 Pro 5G.
Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Android 11 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi 9 Pro 5G.
Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 13.
Колку години Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добива ажурирања?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.
Колку често Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе добива ажурирања?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G добива ажурирање на секои 3 месеци.
Xiaomi Mi 9 Pro 5G излезе од кутијата со која верзија на Android?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G од кутијата со MIUI 11 базиран на Android 9
Кога Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе го добие ажурирањето MIUI 13?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G веќе доби ажурирање MIUI 13.
Кога Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе го добие ажурирањето на Android 12?
Xiaomi Mi 9 Pro 5G нема да добие ажурирање на Android 12.
Кога Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе го добие ажурирањето на Android 13?
Не, Xiaomi Mi 9 Pro 5G нема да добие ажурирање на Android 13.
Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G?
Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi 9 Pro 5G ќе заврши во 2022 година.
Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Прегледи за видео на Xiaomi Mi 9 Pro 5G
Xiaomi Mi 9 Pro 5G
×

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.
Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.
Има 0 коментари за овој производ.