Xiaomi My A1

Xiaomi My A1

Xiaomi Mi A1 е првиот Android One телефон на Xiaomi.

~ 90 $ - 6930 ₹
Xiaomi My A1

Клучни спецификации на Xiaomi Mi A1

 • Екранот:

  5.5 инчи, 1080 x 1920 пиксели, LTPS IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14nm)

 • димензии:

  155.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.12 x 2.98 x 0.29)

 • Тип на SIM картичка:

  Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)

 • RAM меморија и складирање:

  4 GB RAM, 64 GB

 • Батерија:

  3080 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  12MP, f/2.2, 2160p

 • Андроид верзија:

  Андроид 9

3.5
од 5
2 Коментари
 • Приклучок за слушалки Повеќе опции за боја Достапна е област за SD-картичка
 • IPS-екран Нема повеќе продажба Снимање видео 1080p Стара верзија на софтверот

Целосни спецификации на Xiaomi Mi A1

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен
Codename tissot_sprout
Број на модел МРЦ2, МРЦ2
Датум на издавање 2017, септември
Надвор од цената Околу 170 евра

ДИСПЛЕЈ

тип LTPS IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 16:9 - густина од 403 ppi
големина 5.5 инчи, 82.6 см2 (70.1. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 1920 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 3
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Златна
Роуз злато
Црвена
димензии 155.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.12 x 2.98 x 0.29)
Тежина 165 гр (5.82 oz)
материјал Предно стакло, алуминиумска рамка, назад
сертификација
Водоотпорен
Сензори Отпечаток од прст (позади монтиран), акцелерометар, жиро, близина
3.5mm Џек Да
НФЦ Не
Инфрацрвен
Тип на USB 2.0, тип-C 1.0 реверзибилен конектор
Систем за ладење
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1900 / 2100
4G бендови LTE опсег - 1 (2100), 3 (1800), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 20 (800), 38 (2600), 40 (2300)
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Хибридна двојна СИМ (нано-СИМ, двојна стенд-бај)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, WiFi Direct, жариште
Bluetooth 4.2, A2DP, LE
VoLTE
FM радио Да
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB)
Глава SAR (AB)
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14nm)
Процесорот Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53
Битови
јадра
Процесна технологија
Графичкиот процесор Адрено 506
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 9
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 4 GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 64 GB
Слот за SD картичка microSD, до 128 GB (користи споен слот за SIM)

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

Антуту

Батерија

капацитет 3080 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 10W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење
Безжично полнење
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Резолуција на слика 12 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 2160@30, 1080@30, 720@120
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Двоен LED блиц со двоен тон, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 5 пратеник
Сензор
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi A1

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi A1?

Батеријата на Xiaomi Mi A1 има капацитет од 3080 mAh.

Дали Xiaomi Mi A1 има NFC?

Не, Xiaomi Mi A1 нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi A1?

Xiaomi Mi A1 има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi A1?

Верзијата на Android Xiaomi Mi A1 е Android 9.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi A1?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi A1 е 1080 x 1920 пиксели.

Дали Xiaomi Mi A1 има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi A1 нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi A1 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi A1 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi A1 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi A1 има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi A1?

Xiaomi Mi A1 има камера од 12 MP.

Која е цената на Xiaomi Mi A1?

Цената на Xiaomi Mi A1 е 90 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi A1

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 2 коментари за овој производ.

М. Рањит Сингпред 8 месеци
Препорачувам

Го купив ова пред 3 години и ги задоволив целокупните перформанси.

Прикажи одговори
Анантупред 10 месеци
Испитајте ги алтернативите

Дали има достапно ажурирање

Позитиви
 • Камера
 • Многу добро
Негативни
 • Ниски перформанси на батеријата
Алтернативен предлог за телефон: 9562966196
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi A1 2

Прегледи за видео на Xiaomi Mi A1

Преглед на YouTube

Xiaomi My A1

×
Add comment Xiaomi My A1
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi My A1

×