Xiaomi My A2

Xiaomi My A2

Xiaomi Mi A2 е вториот и најдобар Android One телефон на Xiaomi.

~ 110 $ - 8470 ₹
Xiaomi My A2
 • Xiaomi My A2
 • Xiaomi My A2
 • Xiaomi My A2

Клучни спецификации на Xiaomi Mi A2

 • Екранот:

  5.99 инчи, 1080 x 2160 пиксели, LTPS IPS LCD, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14nm)

 • димензии:

  158.7 x 75.4 x 7.3 mm (6.25 x 2.97 x 0.29)

 • Резултат на Антуту:

  133 k v7

 • RAM меморија и складирање:

  6 GB RAM, 128 GB

 • Батерија:

  3000 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  20MP, ƒ/1.75, 2160p

 • Андроид верзија:

  Андроид 10

3.0
од 5
3 Коментари
 • Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Повеќе опции за боја
 • IPS-екран Нема повеќе продажба Нема слот за SD-картичка Нема приклучок за слушалки

Целосни спецификации на Xiaomi Mi A2

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен Јули 24, 2018
Codename јасмин_спорут
Број на модел M1804D2SG, M1804D2SI
Датум на издавање 2018 година, јули
Надвор од цената Околу 190 евра

ДИСПЛЕЈ

тип LTPS IPS LCD
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 18:9 - густина од 403 ppi
големина 5.99 инчи, 92.6 см2 (77.4. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2160 пиксели
Највисока осветленост (nit) 500 cd / m²
заштита 2.5D заоблено стакло
Карактеристики

ТЕЛО

Бои
Црна
Златна
Сина
Црвена
Роуз злато
димензии 158.7 x 75.4 x 7.3 mm (6.25 x 2.97 x 0.29)
Тежина 166 гр (5.86 oz)
материјал Предно стакло, алуминиумско тело
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (заден монтиран), акцелерометар, жиро, близина, компас
3.5mm Џек Не
НФЦ Не
Инфрацрвен
Тип на USB 2.0, тип-C 1.0 реверзибилен конектор
Систем за ладење Не
HDMI Не
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / CDMA / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100 - Глобална
4G бендови LTE опсег - 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Глобал
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, BDS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, dual-band, WiFi Direct, жариште
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
VoLTE
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB) 0.639 W / kg
Глава SAR (AB) 0.963 W / kg
SAR на телото (ABD) 0.66 W / kg
Глава SAR (ABD) 1.16 W / kg
  M1804D2SI - Индија: Глава - 1.092 W/kg; Тело - 0.259 W/kg
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14nm)
Процесорот Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260)
Битови 64Бит
јадра 8 Core
Процесна технологија 14 nm
Графичкиот процесор Адрено 512
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор 650 MHz
Верзија за Android Андроид 10
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 6 GB RAM / 32/64 GB
Тип на RAM меморија LPDDR4X
Мебел за складирање 128 GB
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

133k
Антуту v7
Резултат на Geek Bench
1597
Единечна оценка
5274
Мулти резултат

Батерија

капацитет 3000 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење Qualcomm брзо полнење 3.0
Брзина на полнење 18W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да
Безжично полнење Не
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата
Сензор Sony IMX486 Exmor RS
Отворот ƒ / 1.75
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа
дополнителен
Резолуција на слика 12 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 3840x2160 (4K UHD) - (30 fps)
1920x1080 (целосно) - (30,60 fps)
1280x720 (HD) - (30 fps)
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS) Да
Бавно движење на видео Да
Карактеристики Двоен LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 20 пратеник
Сензор Sony IMX376 Exmor RS
Отворот ѓ / 2.2
Големина на пиксели
Големина на сензор
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики LED блиц, Auto-HDR

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi A2

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi A2?

Батеријата на Xiaomi Mi A2 има капацитет од 3000 mAh.

Дали Xiaomi Mi A2 има NFC?

Не, Xiaomi Mi A2 нема NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi A2?

Xiaomi Mi A2 има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е верзијата на Android на Xiaomi Mi A2?

Верзијата на Android Xiaomi Mi A2 е Android 10.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi A2?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi A2 е 1080 x 2160 пиксели.

Дали Xiaomi Mi A2 има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi A2 нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi A2 е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi A2 нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi A2 доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Не, Xiaomi Mi A2 нема 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi A2?

Xiaomi Mi A2 има камера од 20 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi A2?

Xiaomi Mi A2 има Sony IMX486 Exmor RS сензор за камера.

Која е цената на Xiaomi Mi A2?

Цената на Xiaomi Mi A2 е 110 долари.

Прегледи и мислења од корисниците на Xiaomi Mi A2

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 3 коментари за овој производ.

Ана Каролина де Соуза
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 2 години
Дефинитивно не препорачувам

Го добив овој телефон, користев само Моторола и Самсунг откако сестра ми ми го даде xiaomi Mi A2, секогаш го препорачувам на оние што ги познавам, но бев многу незадоволен од едноставниот факт да не го ажурирам системот, мислам дека е неправедно

Позитиви
 • Најдобар на Xiaomi е mi a2
Негативни
 • Мора да има ажурирање за него
Алтернативен предлог за телефон: Até agora só gostei do xiaomi mi a2
Прикажи одговори
Данстан
Овој коментар е додаден со помош на овој телефон.
пред 2 години
Препорачувам

Ова е одличен телефон, но јас сум толку незадоволен од фактот што не можам да добијам нови ажурирања на телефонот. Ве молиме направете нешто во врска со тоа. Благодарам

Позитиви
 • Одлично досега
Негативни
 • Нема повеќе ажурирања што е толку тажно
Прикажи одговори
Владимир Давидовиќпред 2 години
Препорачувам

Го купив овој телефон пред 3 години и сè уште го користам.

Позитиви
 • најдобро купи
Негативни
 • Слот за SD
Алтернативен предлог за телефон: со андроид еден
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi A2 3

Прегледи за видео на Xiaomi Mi A2

Преглед на YouTube

Xiaomi My A2

×
Add comment Xiaomi My A2
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi My A2

×