Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт

Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт

Xiaomi Mi Note 10 Lite носи квалитетен дисплеј и дизајн за ниска цена.

~ 280 $ - 21560 ₹
Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт
 • Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт
 • Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт
 • Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт

Клучни спецификации на Xiaomi Mi Note 10 Lite

 • Екранот:

  6.47 инчи, 1080 x 2340 пиксели, AMOLED, 60 Hz

 • чипсет:

  Qualcomm Snapdragon 730G (SDM730)

 • димензии:

  157.8 74.2 9.7 mm (6.21 2.92 0.38 во)

 • Резултат на Антуту:

  0k

 • RAM меморија и складирање:

  6/8 GB RAM, 64 GB ROM - 6 GB RAM
  128GB 8GB RAM меморија
  UFS 2.1

 • Батерија:

  5260 mAh, Li-Po

 • Главна камера:

  64 MP, f/1.9, четворна камера

 • Андроид верзија:

  Андроид 12, МИУИ 13

4.0
од 5
25 Коментари
 • Брзо полнење Висок капацитет на RAM меморија Висок капацитет на батеријата Приклучок за слушалки
 • Нема слот за SD-картичка Снимање видео 1080p Нема поддршка за 5G Не е водоотпорен

Целосни спецификации на Xiaomi Mi Note 10 Lite

Општи спецификации
ЛАНСИРА
Бренд Xiaomi
Објавен 2020 април 30 година
Codename токо
Број на модел M2002F4LG
Датум на издавање 2020 година, мај
Надвор од цената Околу 350 евра

ДИСПЛЕЈ

тип AMOLED
Сооднос на аспект и PPI Сооднос 19.5:9 - густина од 398 ppi
големина 6.47 инчи, 102.8 см2 (87.8. XNUMX% сооднос екран на тело)
Освежување 60 Hz
резолуцијата 1080 x 2340 пиксели
Највисока осветленост (nit)
заштита Corning горила стакло 5
Карактеристики HDR10

ТЕЛО

Бои
Црна
Бела
виолетова
димензии 157.8 74.2 9.7 mm (6.21 2.92 0.38 во)
Тежина 204 гр (7.20 oz)
материјал Стаклена предна страна (Горила стакло 5), стаклена задна страна (Горила стакло 5)
сертификација
Водоотпорен Не
Сензори Отпечаток од прст (под дисплеј, оптички), акцелерометар, жиро, компас
3.5mm Џек Да
НФЦ Да
Инфрацрвен Да
Тип на USB 2.0, тип-C 1.0 реверзибилен конектор
Систем за ладење Не
HDMI
Звучност на звучникот (dB)

мрежа

Фреквенции

технологија GSM / HSPA / LTE
2G бендови GSM - 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
3G бендови HSDPA - 800 / 850 / 900 / 1700 (AWS) / 1900 / 2100
4G бендови 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41
5G бендови
ТД-SCDMA
навигација Да, со A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
Брзина на мрежата HSPA 42.2 / 5.76 Mbps, LTE-A
други, пак,
Тип на SIM картичка Двојна SIM-картичка (Нано-SIM, двојна режим на подготвеност)
Број на област на SIM 2 SIM
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac, дво-опсег, Wi-Fi Direct, жариште
Bluetooth 5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Прилагодлив
VoLTE Да
FM радио Не
САР ВРЕДНОСТОграничувањето на FCC е 1.6 W/kg измерено во волумен од 1 грам ткиво.
SAR на телото (AB) 1.385 W / kg
Глава SAR (AB) 1.011 W / kg
SAR на телото (ABD)
Глава SAR (ABD)
 
перформанси

ПЛАТФОРМА

Чипсет Qualcomm Snapdragon 730G (SDM730)
Процесорот Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver)
Битови 64Бит
јадра 8 јадро јадро
Процесна технологија 8 nm
Графичкиот процесор Адрено 618
GPU јадра
Фреквенција на графичкиот процесор
Верзија за Android Андроид 12, МИУИ 13
Игра Продавница

МЕМОРИЈА

Капацитет на RAM меморија 64 GB ROM - 6 GB RAM
128GB 8GB RAM меморија
Тип на RAM меморија
Мебел за складирање 64 GB ROM - 6 GB RAM
128GB 8GB RAM меморија
UFS 2.1
Слот за SD картичка Не

РЕЗУЛТАТИ НА ПЕРФОРМАНСИ

Резултат на Антуту

0k
Антуту

Батерија

капацитет 5260 mAh
тип Ли-По
Технологија за брзо полнење
Брзина на полнење 30W
Време на репродукција на видео
Брзо полнење Да, 30 W
Безжично полнење Не
Обратно полнење

Камера

ГЛАВНА КАМЕРА Следниве карактеристики може да се разликуваат со ажурирањето на софтверот.
Првата камера
резолуцијата 64 пратеник
Сензор Sony IMX686 Exmor RS
Отворот ѓ / 1.9
Големина на пиксели 0.8μm
Големина на сензор 1/1.72 "
оптички зум
Леќа 26 мм (широк)
дополнителен PDAF, ласерски AF
Втора камера
резолуцијата 8 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.2
Големина на пиксели 1.12μm
Големина на сензор 1/4.0 "
оптички зум
Леќа Ултравејд
дополнителен
Трета камера
резолуцијата ѓ / 2.4
Сензор 2 пратеник
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Макро
дополнителен
Четврта камера
резолуцијата ѓ / 2.4
Сензор 5 пратеник
Отворот
Големина на пиксели
Големина на сензор
оптички зум
Леќа Длабочина
дополнителен
Резолуција на слика 64 мегапиксели
Видео резолуција и FPS 2160@30fps, 1080@30/60/120fps, 720@960fps
Оптичка стабилизација (OIS) Не
Електронска стабилизација (EIS)
Бавно движење на видео
Карактеристики Quad-LED блиц, HDR, панорама

Резултат на DxOMark

Мобилен резултат (заден)
мобилни
Фото
video
Резултат за селфи
автопортретите
Фото
video

СЕЛФИ КАМЕРА

Првата камера
резолуцијата 16 пратеник
Сензор
Отворот ѓ / 2.5
Големина на пиксели 1.0μm
Големина на сензор 1/3.1 "
Леќа
дополнителен
Видео резолуција и FPS 1080p @ 30fps
Карактеристики HDR, панорама

Најчесто поставувани прашања за Xiaomi Mi Note 10 Lite

Колку долго трае батеријата на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Батеријата на Xiaomi Mi Note 10 Lite има капацитет од 5260 mAh.

Дали Xiaomi Mi Note 10 Lite има NFC?

Да, Xiaomi Mi Note 10 Lite има NFC

Која е стапката на освежување на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Xiaomi Mi Note 10 Lite има стапка на освежување од 60 Hz.

Која е Android верзијата на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Верзијата на Android Xiaomi Mi Note 10 Lite е Android 12, MIUI 13.

Која е резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Резолуцијата на екранот на Xiaomi Mi Note 10 Lite е 1080 x 2340 пиксели.

Дали Xiaomi Mi Note 10 Lite има безжично полнење?

Не, Xiaomi Mi Note 10 Lite нема безжично полнење.

Дали Xiaomi Mi Note 10 Lite е отпорен на вода и прашина?

Не, Xiaomi Mi Note 10 Lite нема отпорен на вода и прашина.

Дали Xiaomi Mi Note 10 Lite доаѓа со 3.5 милиметарски приклучок за слушалки?

Да, Xiaomi Mi Note 10 Lite има 3.5 милиметарски приклучок за слушалки.

Кои се мегапикселите на камерата на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Xiaomi Mi Note 10 Lite има камера од 64 MP.

Кој е сензорот на камерата на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Xiaomi Mi Note 10 Lite има сензор за камера Sony IMX686 Exmor RS.

Која е цената на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Цената на Xiaomi Mi Note 10 Lite е 280 долари.

Која верзија на MIUI ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

MIUI 14 ќе биде последната MIUI верзија на Xiaomi Mi Note 10 Lite.

Која верзија на Android ќе биде последно ажурирање на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Android 12 ќе биде последната Android верзија на Xiaomi Mi Note 10 Lite.

Колку ажурирања ќе добие Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе добие 3 MIUI и 3 години безбедносни ажурирања на Android до MIUI 14.

Колку години Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе добие 3 години безбедносно ажурирање од 2022 година.

Колку често Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе добива ажурирања?

Xiaomi Mi Note 10 Lite добива ажурирање на секои 3 месеци.

Xiaomi Mi Note 10 Lite излезе од кутијата со која верзија на Android?

Xiaomi Mi Note 10 Lite од кутијата со MIUI 11 базиран на Android 10

Кога Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе го добие ажурирањето MIUI 13?

Xiaomi Mi Note 10 Lite веќе доби ажурирање MIUI 13.

Кога Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе го добие ажурирањето на Android 12?

Xiaomi Mi Note 10 Lite веќе доби ажурирање на Android 12.

Кога Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе го добие ажурирањето на Android 13?

Не, Xiaomi Mi Note 10 Lite нема да добие ажурирање на Android 13.

Кога ќе заврши поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi Note 10 Lite?

Поддршката за ажурирање на Xiaomi Mi Note 10 Lite ќе заврши во 2023 година.

Осврти и мислења од корисниците на Xiaomi Mi Note 10 Lite

Го имам

Ако го користите овој телефон или имате искуство со овој телефон, изберете ја оваа опција.

Напиши коментар
Немам

Изберете ја оваа опција ако не сте го користеле овој телефон и само сакате да напишете коментар.

коментар

Има 25 коментари за овој производ.

Сергејпред 9 месеци
Препорачувам

Користам повеќе од три години многу задоволен, по можност надградба на myuai 14.

Позитиви
 • Одличен екран, добри перформанси,
 • Одлична батерија, добра камера,
 • Одличен дизајн.
 • По три години користење, заклучокот е дека тоа е добар паметен телефон,
Негативни
 • Не
 • Ќе бидат потребни 14 андроид и мијуаи.
Прикажи одговори
Садам Хусеинпред 1 година
Јас не препорачувам

Фотоапаратите добија прашина во внатрешноста на големата плоча, а ризично е отварање на заоблениот панел на телефонот. Треба да се разочара отпорен на прашина

Прикажи одговори
Sergioпред 1 година
Препорачувам

Заклучувањето на екранот не работи за време на повик.

Прикажи одговори
Шахзодпред 1 година
Препорачувам

Телефонов го користам 2 години, многу добар телефон. Сега мислам дека е уред достоен за ажурирање на Android 13 и MIUI 14!

Позитиви
 • Висока ефикасност, квалитет на батеријата
Негативни
 • Ажурирањата се ретки
Алтернативен предлог за телефон: Xiaomi 12x
Прикажи одговори
Винченцопред 1 година
Препорачувам

Го купив пред 2 години и се чувствувам одлично. Би сакал да се ажурира на MIUI 14.

Алтернативен предлог за телефон: Xiaomi 12 t plus, Xiaomi 13
Прикажи одговори
Прикажи ги сите мислења за Xiaomi Mi Note 10 Lite 25

Прегледи за видео на Xiaomi Mi Note 10 Lite

Преглед на YouTube

Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт

×
Add comment Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт
Кога го купивте?
Очила за екран
Како го гледате екранот на сончева светлина?
Ghost screen, Burn-In и сл.
хардвер
Какви се перформансите во секојдневна употреба?
Како се перформансите во игрите со висока графика?
Како е говорникот?
Како е слушалката на телефонот?
Како се перформансите на батеријата?
Камера
Каков е квалитетот на дневните снимки?
Каков е квалитетот на вечерните кадри?
Каков е квалитетот на селфи фотографиите?
поврзување
Како е покриеноста?
Како е квалитетот на GPS?
други
Колку често добивате ажурирања?
Вашето име
Вашето име не може да биде помало од 3 знаци. Вашиот наслов не може да биде помал од 5 знаци.
коментар
Вашата порака не може да биде помала од 15 знаци.
Алтернативен предлог за телефон (Опционално)
Позитиви (Опционално)
Негативни (Опционално)
Ве молиме пополнете ги празните полиња.
слики

Xiaomi Mi Забелешка 10 Лајт

×