Спецификациите на Xiaomi 12 се откриени

Новиот Xiaomi 12 е официјално откриен. Еве ја листата и уште неколку детали.

Општите спецификации на телефонот се официјално откриени. Самиот уред долго време се чека од самата заедница со голема возбуда за тоа како изгледа воопшто. Моменталните познати информации за спецификациите се како што кажавме, општи, а тоа се екран, батерија, камера и уште неколку.

ximi12

Спецификации на Xiaomi 12

Екранот: Се чини дека екранот е 6.28 инчи, AMOLED дисплеј со резолуција 1080×2400. Со тоа вклучува 1500nits осветленост и 120HZ стапка на освежување на него. Исто така, има поддршка за 1 милијарда бои и HDR10+. Има густина од 419 пиксели на инч. Соодносот е 20:9. Користи Corning Gorilla Glass Victus, што се чини дека моментално е најиздржливиот екран на пазарот.

Звучници: Само вообичаените стерео звучници како и другите производи на Xiaomi со поддршка за Dolby Vision. Ја има технологијата Хармон Кардон во себе.

хардвер: Го користи најновиот Snapdragon 8 Gen1 кој е најбрз моментално на пазарот. Има три варијанти, едната е со 8 гига RAM и 128 гига простор за складирање. Вториот е исто како порано, 8 гига RAM и двојно повеќе во складиштето; 256 гига. А за третата варијанта има неверојатни 12 гига RAM и 256 гига простор за складирање. Користи UFS 3.1 во хардверот што го прави телефонот уште побрз во речиси сè, вклучително и брзината на читање/запишување.

Камера: Телефонот има поставено тројна задна камера на задната страна. Примарниот објектив се чини дека е 50 MP. И ултра широк објектив кој е од 13 MP до 123° степени. И последниот, е телефото објектив од 32 MP што има 3 пати оптички зум на него. Селфи камерата што се наоѓа во предниот дел на телефонот е 20 MP за одличните селфи.

Батерија: Се чини дека батеријата е 4500 mAH. Поддржува брзо полнење до 67 W што прилично брзо ја полни резервната батерија за секојдневна употреба. И за луѓето кои користат безжичен полнач, тој поддржува брзо полнење до 30 W. И за повторно полнење на други уреди, телефонот поддржува обратно полнење до 10W за безжично полнење на други телефони и уреди како што се безжични слушалки.

софтвер: Се чини дека телефонот е испорачан со најновиот MIUI 13, Android 12 со многу функции и многу оптимизации за секојдневна употреба, кои веќе го најдовме фонтот во кој ќе го користат. овде и на нашите други многу протекувања на MIUI 13 што се наоѓаат во најновите ажурирања на системските апликации, кои ги испраќаме до овде.

Самиот телефон се чини дека ќе излезе на 28 декември, што е вторник. Благодарение на оваа Телеграмски канал за изворот и информациите. Останете со нас за повеќе информации за самиот телефон и други работи како што е самиот MIUI 13.

поврзани написи