Rishikimi i ri POCO M4 Pro: Çfarë ofron për çmimin e tij?

POCO M4 Pro u lançua në mars së bashku me POCO X4 Pro dhe ofron specifika të mira për një smartphone të rangut të mesëm. Rishikimi i POCO M4 Pro do t'ju mësojë se si POCO M4 Pro është i mirë. Çipi i tij mund të mos ofrojë një përvojë të nivelit të lartë, por mund të mburret me një ekran, kamerë dhe bateri të mirë. Ka më shumë se mjaft veçori për një smartphone të përballueshëm.

POCO M4 Pro është një version i riemërtuar i Redmi Note 11S, por ka disa dallime. Megjithëse janë të njëjtat pajisje, modelet e tyre ndryshojnë nga njëri-tjetri dhe POCO M4 Pro nuk ka një sensor thellësie në konfigurimin e kamerës së pasme në krahasim me Redmi Note 11S dhe kamera kryesore zgjidh 64 MP. Për sa i përket çmimit, POCO M4 Pro dhe Redmi Note 11S kanë çmime të ngjashme.

Specifikimet teknike POCO M4 Pro

POCO M4 Pro vjen me një kornizë plastike dhe një shpinë plastike. Disa veçori forcojnë dizajnin. Certifikata IP53 e pluhurit dhe spërkatjes lejon që pajisja të përdoret në kushte të vështira dhe është një plus në këtë segment. Ekrani mbrohet nga Corning Gorilla Glass 3. Ekrani është një ekran AMOLED me rezolucion 1080×2400, i cili mbështet një shpejtësi rifreskimi prej 90 Hz dhe arrin një shkëlqim prej 1000 nits. Ekrani i POCO M4 Pro nuk ka HDR10+ ose Dolby Vision, por ekrani është mjaft i mirë për një telefon të rangut të mesëm. Një ekran AMOLED me shkëlqim të lartë nuk gjendet shpesh në një telefon të përballueshëm.

POCO M4 Pro mundësohet nga një çip MediaTek. Çipa me tetë bërthama MediaTek Helio G96 është prodhuar në një proces 12 nm. Çipseti përbëhet nga 1x Cortex A76 që funksionon në 2.05 GHz dhe 6x Cortex A55 në 2.0 GHz. Së bashku me CPU, është i pajisur GPU Mali-G57 MC2. Procesi i prodhimit 12 nm tani është disi i vjetëruar, pasi shumë procesorë të rangut të mesëm të lançuar së fundmi janë prodhuar duke përdorur procesin 7 nm dhe janë më efikas se 12 nm. Përveç chipset-it, ai është i disponueshëm me 6/128 GB dhe 8/128 GB GB RAM / opsione memorie.

Specifikimet teknike POCO M4 Pro
Rishikimi i POCO M4 Pro

Konfigurimi i kamerës është mjaft i mirë për çmimin e tij. Kamera kryesore ka performancë të mjaftueshme dhe është e përshtatshme për përdoruesit. Kamera e tij kryesore ka një rezolucion prej 64 MP dhe një hapje f/1.8. Kamera dytësore, sensori me kënd ultra të gjerë ka një rezolucion prej 8 MP dhe një hapje f/2.2. Me këndin e tij të gjerë 118 gradë, ju mund të bëni foton që dëshironi. Konfigurimi i kamerës së pasme ka një kamerë makro 2 MP dhe është ideale për shkrepje makro, edhe nëse nuk ofron cilësi të mirë.

Në pjesën e përparme ka një kamerë selfie me rezolucion prej 16 MP. Karakteristikat teknike të kamerave mund të jenë interesante, por ka një detaj që të gjithë do ta kritikojnë: Mund të regjistrojë video vetëm me 1080P@30FPS. Performanca e videos është mjaft mesatare për një smartphone me rangun e mesëm. Mungesa e një opsioni të regjistrimit video 1080P@60FPS ose 4K@30FPS është një pengesë e madhe.

POCO M4 Pro mbështet tingullin stereo, i cili ofron tinguj të lartë. Cilësia e zërit është një nga karakteristikat e para që përdoruesit kërkojnë kur blejnë një smartphone, gjë që është një avantazh i madh për POCO M4 Pro. Bateria dhe teknologjia e karikimit të POCO M4 Pro janë mjaft të mira për një smartphone të rangut të mesëm. Bateria e saj 5000 mAh ofron jetëgjatësi më të gjatë të ekranit sesa rivalët e saj dhe mbështetja e karikimit të shpejtë 33 W redukton kohën e karikimit. Bateria 4 mAh e POCO M5000 Pro ka nevojë për rreth 1 orë për të arritur një karikim 100%, dhe kjo është e shkëlqyeshme për çmimin e përballueshëm.

Performanca POCO M4 Pro

POCO M4 Pro ka performancë të mirë për çmimin e tij. Çipi i tij MediaTek G96 përdoret në telefonat inteligjentë të rangut të mesëm dhe ofron një përvojë mesatare të lojërave. Mund të luajë lehtësisht një lojë që nuk ka kërkesa të larta harduerike, por nëse doni të luani një lojë me kërkesa të larta, mund t'ju duhet të ulni cilësimet e grafikës. Të E VOGL M4 Pro mund të luajë lehtësisht lojëra të rënda me cilësi mesatare dhe arrin një shpejtësi mesatare të kuadrove prej 60 FPS.

Performanca POCO M4 Proa

Faktori që kufizon performancën e lojrave është GPU Mali. GPU Mali G57 është një njësi grafike me dy bërthama dhe nuk është e fuqishme. Është e mundur që POCO M4 Pro të mos jetë në gjendje të performojë siç duhet në lojërat e rënda që do të dalin pas disa vitesh. Përveç performancës së lojërave, POCO M4 Pro është një zgjedhje e mirë për përdorim të përditshëm. Ofron një jetë të gjatë baterie dhe mund të përdoret lehtësisht për mediat sociale.

Çmimi Poco M4 Pro

La E VOGL M4 Pro ofron veçori ambicioze për një smartfon të rangut të mesëm dhe është rreth 20-30 dollarë më i lirë se Redmi Note 11S 4G, i cili është identik me përjashtim të ndryshimeve të vogla harduerike. Ka 2 opsione të ndryshme RAM/ruajtjeje, versioni 6/128 GB ka një çmim me pakicë prej 249 dollarë dhe versioni 8/128 GB ka një çmim me pakicë prej 269 dollarë. Pas lançimit mbarëbotëror të POCO M4 Pro, çmimi i versionit 6/128 GB u ul në 199 Euro gjatë paraporosisë.

Artikuj Të Ngjashëm